#Rio2016: Δια χειρός Πάρκερ η Γαλλία τη Σερβία (pic+vid)

Αν και προηγήθηκε με +16 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Γαλλία χρειάστηκε ένα σουτ του Τόνι Πάρκερ, 31'' πριν το τέλος, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Σερβίας με 76-75 και να πάρει τη δεύτερή της νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο άσος των Σαν Αντόνιο Σπερς, είχε μόλις 6 πόντους με 3/5

σουτ, ωστόσο απέδειξε, γιατί είναι ο ηγέτης της Γαλλίας, δίνοντας τη νίκη στους "τρικολόρ". Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Λοβέρν με 12π. Άγγιξε το τριπλ-νταμπλ ο Μπορίς Ντιό (11π., 9 ριμπ, 9 ασίστ), ενώ 11π. πρόσθεσε ο Νικολά Μπατούμ (9 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο). Από τη Σερβία, η οποία πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, ξεχώρισε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν Μίλος Τεόντοσιτς και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 10 πόντους έκαστος. Ο άσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε επίσης 9 ασίστ, ενώ ο σουτέρ της Φενέρμπαχτσε λίγο έλειψε να ευστοχήσει σε μακρινό σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του αγώνα.

Το φιλμ

Η Γαλλία μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο λεπτό, ενώ με καλάθι του Ντε Κολό προγήθηκε με 4-15, αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με το τρίτο εύστοχο τρίποντο (3/3 3π., 9π.), του Μπατούμ και ένα καλάθι του Ντιαό, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (4-20) στα μισά του δεκαλέπτου, με τη Σερβία να δείχνει σημάδια αντίδρασης, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Τεόντοσιτς (11-20, 4:16'') και λίγο αργότερα να μαζεύει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (15-22, 3:08''). Ωστόσο, οι "πλάβι" δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο κι έτσι το κλείσιμο της πρώτης περιόδου, βρήκε τους Γάλλους στο +9 (17-26, 10').

Με τους "τρικολόρ" να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (17-30, 8:22''). Σ' εκείνο το σημείο, η Σερβία έτρεξε 9-0 σερί, με μεγάλα σουτ των Γιοκιτς και Μπογκντάνοβιτς, και πλησιάσε σε απόσταση βολής (27-30) στα μισά της δεύτερης περιόδου, προτού "μιλήσει" ο Πάρκερ με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι (27-32, 4:58''). Στα υπόλοιπο μισό, ανέλαβε δράση ο Μπογκντάνοβιτς με 3/3 τρίποντα, ωστόσο η Γαλλία έβρισκε επιθετικά λύσεις, κυρίως με τον Ντε Κολό, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσε με 36-40 υπέρ των Γάλλων (20').

Στις αρχές της επανάληψης, οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά, με τον Ντε Κολό, όμως, να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, η Γαλλία ξέφυγε με +7 (38-45, 7:45'') και είχε το πάνω χέρι μέχρι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (46-53, 4:10''). Κάπου εκεί, η Σερβία έτρεξε 8-1 σερί και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 55-54 (1:13''), ενώ με τρίποντο του Τεόντοσιτς, οι "πλάβι" βρέθηκαν στο +4 (58-54), έχοντας το μομέντουμ του αγώνα με το μέρος τους, οδεύοντας προς την τέταρτη περίοδο (60-57, 30').

Πράγματι, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, με την ψυχολογία στα ύψη, έτρεξε σερί 4-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 (64-57) στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου. Λίγο αργότερα, η Γαλλία "απάντησε" με 5-0 σερί για το 68-67, 6:20'' πριν το τέλος, όμως εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Ραντούλιτσα και με 5 προσωπικούς πόντους, έδωσε "αέρα" έξι πόντων στη Σερβία (73-67, 4:46''). Με τη Γαλλία, να μην μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά, η Σερβία μπήκε με +5 (75-70) στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, έχοντας πλέον ένα μικρό προβάδισμα για τη νίκη. Ωστόσο, με τέσσερις προσωπικούς αναπάντητους πόντους, ο Ντε Κολό, μείωσε στον πόντο για τη Γαλλία, 1:18'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-40, 60-57, 75-76

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς, Σιμόνοβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Μάρκοβιτς, Κάλινιτς, Νέντοβιτς, Μπίρτσεβιτς, Ραντούλιτσα, Γιόκιτς, Στίματς, Γιόβιτς, Μάτσβαν.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 5, Μπατούμ 11, Ντιο, Λοβέρν 12, Καουντί, Πάρκερ 6, Πιετρούς 1, Ντε Κολό 22, Ντιαό 11 (9 ριμπ., 9 ασ.), Ζελαμπάλ 5, Γκομπέρ 3.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

— Sportando (@Sportando) August 10, 2016

#Rio2016 #basketball #Olympics /A. Dimitrijević/ pic.twitter.com/Ee9XSlqrGR

— Basia (@BasiaID) August 10, 2016

Ο αγώνας διεξήχθη υπό το βλέμμα του Ζάρκο Πάσπαλι, του Νόβακ Τζόκοβιτς και του Βλάντε Ντίβατς (από αριστερά προς δεξιά).