Kάχα Λαμποράλ - Ολυμπιακός 72-89

Σαν σίφουνας πέρασε ο Ολυμπιακός από τη Βιτόρια, καθώς επικράτησε άνετα της Κάχα Λαμποράλ με 89-72. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα και επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Εξαιρετικός επιθετικά ο Χάινς, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν και οι Παπανικολάου, Πάουελ, Πρίντεζης και Σπανούλης.

Παρά το αρχικό 5-0 των Βάσκων, ο Ολυμπιακός

δεν πτοήθηκε και απάντησε με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου περνώντας μπροστά με 6-5 στο 5'. Οι γηπεδούχοι θα ανακτούσαν όμως το προβάδισμα στο επόμενο δίλεπτο (14-11), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία του Ολυμπιακού σε εκείνο το διάστημα. Οι "ερυθρόλευκοι" ωστόσο, θα έκλειναν το πρώτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 22-19, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε με δύο βολές του Πάουελ.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έφερε τη μπάλα μέσα στο καλάθι και με αιχμές τους Πάουελ και Χάινς ανέβασε την υπέρ του διαφορά στους εννέα πόντους (30-21) στο 13', ενώ το τρίποντο του Αντιτς δύο λεπτά μετά, έφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (35-25). Η Κάχα Λαμποράλ βρήκε σουτ από την περιφέρεια και με επί μέρους σκορ 9-2 κατάφερε να μειώσει σε 37-34 στο 17'. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έβαλαν ξανά το πόδι στο γκάζι και με τέσσερις πόντους του Χάινς και τρίποντο του Σλούκα έκαναν το 44-34, για να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά εφτά πόντων υπέρ τους (47-40)...

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και στις αρχές της επανάληψης, καθώς όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα τους, αλλά το διεύρυναν φτάνοντάς το στους 14 πόντους (60-46) στο 26'. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολύμπιακός ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και θα έμπαινε στην τελευταία περίοδο με διαφορά ασφαλείας (69-51).

Με τον Χάινς να μοιάζει ασταμάτητος, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (77-57), εφτά λεπτά πριν τη λήξη, μετατρέπωντας ουσιαστικά το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία, αφού το τελικό, απλά πιστοποίησε την ανωτερότητα των "ερυθρολεύκων"...

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς - Ζαμότσκι - Λόπες.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69, 72-89.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12 (1), Ρότσεστι, Μπιέλιτσα Μ. 3 (1), Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 12 (2), Πλέις 4, Ουρτέλ 11 (1), Ολεσον 13 (3), Λάμπε 9 (1), Κοσέρ 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 18, Λο 4, Αντιτς 9 (1), Σπανούλης 14 (3τριπ., 8ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 7 (2), Μαυροειδής, Πάουελ 12 (4ριμπ.), Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 13 (1τριπ., 9ριμπ.), Μάντζαρης 1.