Eurocup: Τα αποτελέσματα (Last 32 1η αγ.)

Δράση και πάλι στο Eurocup με τα παιχνίδια της δεύτερης ημέρας της πρεμιέρας του Last 32 και την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη να αρχίζει με το… δεξί παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 92-85 (29-24, 57-46, 82-62,92-85) απέναντι στην Μπουντιβέλνικ για τον Κ' όμιλο. Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί για 30 λεπτά (82-62), ενώ στην 4η περίοδο… χαλάρωσαν απειλητικά βάζοντας στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-23, δίχως όμως να είναι αρκετό για την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για την Μπάνβιτ

ήταν ο Τσακ Ντέιβις με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Σάμι Μέχια με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Ερκάν Βεϊσέλογλου με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπλέικ Άχερν με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 35 λεπτά, ενώ ο πολύ καλός ήταν και ο Ντάιρους Λαβρίνοβιτς με 20 πόντους και 4 ασίστ σε 29 λεπτά. Τέλος, ο Νταχουάν Σάμερς πρόσθεσε άλλους 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

"11-0" και συνεχίζει η Ούνικς των Ελλήνων!

Η Ούνικς Καζάν συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο Eurocup σημειώνοντας την 11η νίκη της (10-0 από τον πρώτο γύρο) στο θεσμό (μόνη αήττητη ομάδα), νικώντας αυτή τη φορά εκτός έδρας με 77-72 (23-23, 42-40, 54-62, 72-77) την Ζιελόνα Γκόρα για τον Μ' όμιλο. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι… πάτησαν το γκάζι στην 3η περίοδο όπου με 12-22 επιμέρους σκορ έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Αυτή ήρθε τελικά με 5 πόντους διαφορά (77-72) και ενώ το ποσοστό στα τρίποντα για τους Ρώσους ήταν πολύ άσχημο (6/21, 28.6%), δίχως όμως να τους επηρεάσει στην τελική έκβαση του παιχνιδιού.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ίαν Βουγιούκας με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18’ συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου πρόσθεσε άλλους 8 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 26 λεπτά. Ο τρίτος Έλληνας της παρέας, Νίκος Ζήσης, είχε 5 πόντους και 4 ασίστ σε 28’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για την Ούνικς ήταν ο Άντριου Γκάντλοκ με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 23 λεπτά.

Για την Ζιελόνα Γκόρα ξεχώρισαν ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς με 14 ποντους, 7 ριμπάουντ και ο Λούκαςζ Κόσζαρεκ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ακόμα, ο Κριστιάν Εγενγκά και ο Άαρον Κελ πρόσθεσαν από 13 πόντους έκαστος.

Απών ο Γλυνιαδάκης, ήττα η Λιέτουβος

Η Μπεσίκτας πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Λιθουανία με 103-99 (18-31, 46-53, 67-81, 101-103), απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας του Ανδρέα Γλυνιαδάκη (δεν αγωνίστηκε) για τον Ν’ όμιλο. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα (18-31) και αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους έβαλαν τις βάσεις για το "διπλό". Αυτό τελικά ήρθε λίγο πιο δύσκολα στο τέλος, μιας και η Λιέτουβος πραγματοποίησε 34-22 επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την μεγάλη ανατροπή.

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε ο Κρις Λόφτον με 23 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 25’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν οι πολύ καλοί Μπράντλεϊ Μπάκμαν με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και Σουντιάτα Γκέινς με 18 πόντους, 7 ασίστ.

Για την Λιέτουβος πρώτος σκόρερ ήταν ο… συνήθης ύποπτος Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Ο Ζάμπιαν Ντόουντελ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις και ο Χουάν Πλάσιος με 17 πόντους έκαστος.