Eurocup: Ανατροπή... και τελικός για Στρασμπούρ!

Η Στρασμπούρ απέδειξε για ακόμη μια φορά πόσο... επικίνδυνη είναι εκτός έδρας, κερδίζοντας με 86-78 την Τρέντο και ανατρέποντας τη διαφορά έξι πόντων, που είχαν πάρει οι Ιταλοί από τον πρώτο αγώνα, για να φτάσει στους τελικούς του Eurocup. Με κορυφαίο τον Μάρντι Κόλινς και μεγάλο «μυστικό» τη «ζώνη» του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Βενσάν Κολέ κατάφεραν να περάσουν από την ιταλική πόλη, αφού είχαν τις απαντήσεις, στην αντεπίθεση που εξαπέλυσαν στο φινάλε οι γηπεδούχοι, χοροστατούντων των Νταβίντε

Πασκόλο και Τζούλιαν Ράιτ.

Ο Κόλινς ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 20 πόντους σημείωσε και ο Ρομέν Ντουπόρ, με 7 ριμπάουντ. Ο Πασκόλο πέτυχε ένα φοβερό double double 20 πόντων και 13 ριμπάουντ, αλλά όπως και οι 16 πόντοι του Ράιτ, δε θα αρκούσαν για την Τρέντο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αφού από τη μία πλευρά οι Γάλλοι είχαν ως «σταθερά» τους τα σουτ από την περιφέρεια, ενώ οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις σε ανοικτό γήπεδο, με τον Πασκόλο να τους έχει δώσει ρυθμό από την πρώτη περίοδο, όπου είχε σκοράρει 10 πόντους. Οι παίκτες του Κολέ, πήγαν με προβάδισμα «βραχείας κεφαλής» στα αποδυτήρια (35-36). Η «ζώνη» των φιλοξενουμένων, ήταν το στοιχείο που θα έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο πλευρές, αφού η τραγική αστοχία των παικτών του Μπουσκάλια έξω από τη γραμμή των 6.75, τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα (51-62).

Οι Ιταλοί, ωστόσο, έμοιαζαν να τα έχουν... χαμένα και όταν η άμυνα των αντιπάλων τους έγινε προσωπική και η απόσταση έφτασε μέχρι και στο +19, στα μέσα περίπου της τελευταίας περιόδου (53-72). Αυτή την φορά, ήταν η σειρά της δικής του άμυνα να δώσει την απάντηση και τον «τόνο» για την αντίδραση και με επιμέρους σκορ 12-2, κατάφεραν να μπουν και πάλι δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης, με τον Ράιτ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 65-74, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με τρίποντο και καλάθι-φάουλ με εύστοχη συμπληρωματική βολή, ο Λόκετ θα ισοφάριζε στα 54" πριν το φινάλε, το σκορ του πρώτου αγώνα (71-77). Ο Σάτον απάντησε στον Κόλινς και ο Ουίμς κλήθηκε να πάει στη γραμμή των βολών, όπου αστόχησε στη δεύτερη, αλλά ο Φοφανά με φόλοου διαμόρφωσε το 73-82. Η «μαχαιριά» στην καρδιά της Τρέντο θα ερχόταν στα 13" πριν το τέλος, όπου ο Ντουπόρ με τρίποντο έκανε το 75-85. Ο Σάτον απάντησε αμέσως, αλλά κάτι τέτοιο δε θα είχε αντίκτυπο, καθώς ο Μπομπουά ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 78-86, με τον Πασκόλο να μην ευστοχεί από πολύ μακριά.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-36, 51-62, 78-86

Τρέντο (Μπουσκάλια): Ποέτα 1, Πασκόλο 22 (2), Φοράι 7, Φλακαντόρι 8 (1), Σάτον 6, Λόκετ 16 (1), Λεχτάλερ 2, Ράιτ 16 (2)

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 20 (3), Μπομπουά 8 (1), Λακόμπ, Λελού 8 (2), Κάμπελ 5 (1), Εντικιλινά, Φοφανά 13, Ουίμς 10 (1), Ντουπόρ 20 (2), Χάουαρντ 2

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.