#EurobasketU18: Νίκη για την Εφήβων,με Σλοβενία για τις θέσεις 9-12

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Εθνική Εφήβων νίκησε την Σουηδία με 80-69 και θα αντιμετωπίσει αύριο (19:45) την Σλοβενία στο πρώτο ματς των θέσεων 9-12 ενώ εξασφάλισε την παραμονή της στην Α' Κατηγορία για το 2017. Πρωταγωνιστής ο άσος του Άρη,Βασίλης Χρηστίδης,που πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ ενώ Μωραΐτης με 15 και Αγραβάνης με 14 έδωσαν διαφορά ασφαλείας στην Εθνική.Για την Σουηδία ο Άρβιντσον είχε 17 πόντους.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα όμως το τέταρτο ανήκε στην ομάδα

μας που κατάφερε να πάρει διαφορά 16 πόντων (72-56) και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω.Ωστόσο ένα χαλάρωμα στα τελευταία λεπτά επέτρεψε στους Σουηδούς να πλησιάσουν στους 11.

Το φιλμ

Νευρικό παιχνίδι τόσο για την Εθνική μας όσο και για την Σουηδία στα πρώτα λεπτά,με αρκετές άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν.Στο 2-0 ο Χρηστίδης χτύπησε στο πρόσωπο και αντικαταστάθηκε από τον Αγραβάνη.Οι Σουηδοί είχαν επιλέξει άμυνα ζώνης,την οποία προσπαθούσαν να χτυπήσουν με τρίποντα οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου.Το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 11-7 υπέρ των Σκανδιναβών.Συμπληρώσαμε σχετικά νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ και οι Σουηδοί κατάφεραν να ξεφύγουν με +8 (8-16).Οι παίκτες μας είχαν κακές περιστροφές στην άμυνα και η Σουηδία το εκμεταλλευόταν. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Ελλάδα να χάνει 12-19.

Ο Άρβιντσον έκανε 12-21 με σουτ στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου.Ο Αγραβάνης απάντησε με τρίποντο για το 15-21 και η Εθνική προσπαθούσε να καλύψει την διαφορά.Λούντζης και Μωραΐτης σκόραραν για να πλησιάσουμε στο καλάθι (30-32) με ενάμισι λεπτό να απομένει για το ημίχρονο.Με δυό βολές του Κώστα Παπαδάκη έγινε το 33-36,που ήταν και σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Στα τελευταία δευτερόλεπτα,η Εθνική είχε να δώσει δύο φάουλ έτσι δεν δέχτηκε καλάθι.Χαμηλά ποσοστά (38,2%) για την ομάδα μας καθώς είχε 10/25 δίποντα και 3/9 τρίποντα.Μωραΐτης με 9 και Χρηστίδης με 8 οι πρώτοι σκόρερ στα πρώτα 20 λεπτά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφερε το ματς στον πόντο (35-36) με τις βολές του Καλαϊτζάκη. Χαρούν και Άρβιντσον έδωσαν ανάσα στην Σουηδία αλλά και πάλι ο Καλαϊτζάκης είχε την απάντηση με τον Χρηστίδη να κάνει το 43-44,μετά από πεντέμισι λεπτά στην τρίτη περίοδο. Ακολούθησαν 3 ακόμα πόντοι του Χρηστίδη για την ισοφάριση της Εθνικής (46-46).Οι Σουηδοί έπαιζαν σκληρή άμυνα,κάνοντας αρκετά φάουλ,όμως οι παίκτες μας ήταν εύστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο σέντερ του Άρη βρισκόταν παντού παίρνοντας κρίσιμα ριμπάουντ αλλά και δίνοντας το προβάδισμα στην Ελλάδα 49-48.Ο Κουρέπης με λέι άπ έκανε το 53-50,σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο,καθώς Λούντζης και Μωραΐτης έκαναν το 58-52 για το +6 της Ελλάδας.Πατούσε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Εφήβων και είχε την κατάλληλη συγκέντρωση.Ο Κουρέπης έκανε το 62-54 ενώ ένα λάθος του Απέλγκρεν ανάγκασε τον προπονητή των Σκανδιναβών να ζητήσει τάιμ άουτ με επτάμισι λεπτά για την λήξη.Για πρώτη φορά στο +10 με τον Τάταρη,με τους Έφηβους να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα. Η άμυνα ήταν σαφώς βελτιωμένη και πολλές επιθέσεις των Σουηδών τελείωναν με λάθος ή την μπάλα να τους μένει στα χέρια. Δύο τρίποντα από Μωραΐτη και Αγραβάνη μας έδωσαν προβάδισμα 16 πόντων (72-56). Ο Άρβιντσον με προσωπικές προσπάθειες έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς κάνοντας το 74-66 με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος.Η νίκη ήρθε με σκορ 80-69 και την Εθνική να παραμένει στην Α' Κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 12-19,33-36,53-50,80-69

Eλλάδα (Βλασσόπουλος):Λούντζης 12(1), Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 14(2), Χρηστίδης 20, Καλαϊτζάκης 6, Μωραϊτης 15(3), Παπαδάκης Κ. 1, Κουρέπης 6, Τάταρης 6, Παπαδάκης Στ.

Σουηδία (Στιενμποργκ): Γιόχανσον Λ.,Άρβιντσον 17(3),Λάρσον 2,Λεμέτι 13(1),Χουκ 2,Λούντκβιστ 11(1),Ζέκοβιτς 3(1),Χαρούν 11(3),Έντουαρτσον 3(1),Γιόχανσον Ν.,Τεντέσιο 2,Απέλγκρεν 5(1)