«Break» με το… καλημέρα ο ΠΑΟΚ!

Με «όπλο» την εξαιρετική του άμυνα, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Πανιωνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 65-60 και έσπασε το πλεονέκτημα της έδρας. Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 1-0 και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της 3ης θέση του φετινού πρωταθλήματος, έχοντας σε πολύ καλή μέρα επιθετικά τους Μαρκ Πέιν και Ντι Τζέι Κούπερ, οι οποίοι… καθάρισαν στο τέλος.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης

κατάφερε να πάρει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα και να επιβάλλει τον ρυθμό της στον αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-18, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 33-30 υπέρ των φιλοξενουμένων, ενώ το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο, με τους Θεσσαλονικείς να συνεχίζουν να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-46, ενώ στην τελευταία περίοδο, ο Έρικ ΜακΚόλουμ προσπάθησε να αναστρέψει την κατάσταση. Δεν τα κατάφερε όμως, καθώς ο ΠΑΟΚ με ηγέτες τους Μαρκ Πέιν και Ντι Τζέι Κούπερ έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-33, 46-49, 60-65.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 23 (5/9 τρίποντα), Ντούβνιακ 3, Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14 (9 ριμπ.), Αθανασούλας 2, Μπατής 2, Λάνγκφορντ 12 (8 ριμπ.), Μίσελ, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 21 (1), Κούπερ 7 (1/7 τρ., 7 ασίστ), Χαραλαμπίδης 6 (2), Τσόχλας, Τσαϊρέλης 12 (7 ριμπ.), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 5 (1 τρ., 13 ριμπ.), Μπόγρης 4, Κασελάκης 7 (1).