Σκόρπισαν τους Θάντερ οι Σπερς και...2-0 (vid)

Δια περιπάτου, και χωρίς να ιδρώσουν έφτασαν στο 2-0 απέναντι στους Θάντερ οι Σπερς (112-77), οι οποίοι βάζουν πλώρη για τους τελικούς του NBA. Με πέντε παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων και τον Ντάνι Γκρίν να είναι ασταμάτητος έξω από την γραμμή των 7.25 (7/10 τριπ.) οι γηπεδούχοι ένιωσαν να απειλούνται μόνο στην πρώτη περίοδο όταν και βρέθηκαν πίσω με 24-26, για να ανακάμψουν και να προσπεράσουν στο σκορ με 36-33, και λίγο αργότερα με 43-36.

Αυτό ήταν, τα «Σπιρούνια» είχαν πάρει μπροστά,

έκλεισαν το ημίχρονο με 58-44, για να ανεβάσουν την διαφορά στο +31 (91-60), σφραγίζοντας το 2-0. Εκτός από τον Ντάνι Γκριν που είχε 21 πόντους με 7/10 τριπ., εξαιρετικός ήταν και ο Τόνι Πάρκερ με 22 πόντους (10/17 σουτ) και 5 ασίστ. Ακόμα ένα double-double πραγματοποίησε ο Τιμ Ντάνκαν με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Μανού Τζινόμπιλι και Μπορίς Ντιαό. Στον αντίποδα, μόλις τρεις παίκτες της Οκλαχόμα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους δυο σουπερ σταρ, Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ να έχουν μαζί 30 πόντους (από 15 πόντους ο καθένας) με 13/40 σουτ και 1/9 τρίποντα. Μοναδική εξαίρεση στο «ναυάγιο» των Θάντερ αποτέλεσε ο Τζέρεμι Λαμπ με 13 πόντους και 6/8 σουτ.