Τα κόρνερ, στην Ευρώπη, πληγώνουν τον Ολυμπιακό!

14:22 20/9/2013 - Πηγή: Bam
Στην Ελλάδα, τελευταία φορά, δέχθηκε γκολ από κόρνερ το 2011.

rgb(242, 242, 242);" /pp Trebuchet MS', Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 14px; font-style: normal; font-variant: normal; line-height: 16px; color: rgb(61, 61, 61); text-align: justify; background-color: rgb(242, 242, 242);">

Ελλάδα (άλλο το επίπεδο, βεβαίως) τόσο κακός είναι στην Ευρώπη ο Ολυμπιακός όσον αφορά την αμυντική λειτουργία του στα κόρνερ των αντιπάλων. Εξι κόρνερ χτύπησε η Παρί, τρία γκολ έβαλε, όλα με κεφαλιές μετά την εκτέλεση. Οι «ερυθρόλευκοι» την έπαθαν και πάλι από τη γωνία./pp Trebuchet MS', Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 14px; font-style: normal; font-variant: normal; line-height: 16px; color: rgb(61, 61, 61); text-align: justify; background-color: rgb(242, 242, 242);">

Δεν ήταν η πρώτη φορά. Τον περασμένο Φεβρουάριο, στο εντός έδρας ματς με τη Λεβάντε έψαχνε τη μεγάλη ανατροπή του 3-0 της Ισπανίας, αλλά μόλις στο 9' ο Μπαρκέρο εκτελεί κόρνερ και ο Μάρτινς αμαρκάριστος σκοράρει με κεφαλιά για το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ στο Φάληρο. Πάλι, ως γηπεδούχος, στην πρεμιέρα του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ, η Σάλκε του ανοίγει το σκορ με τον ίδιο τρόπο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, κόρνερ του Φαρφάν, κεφαλιά του Χέβεντες και 0-1 (1-2 τελικό).

Η μεγάλη ζημιά είχε γίνει λίγους μήνες πριν. Στις 15/3/2012 στον επαναληπτικό με τη Μέταλιστ. Κόρνερ, δέκα λεπτά πριν από το φινάλε, ίδια εστία με προχθές, σκύβει ο Τζεμπούρ, αδρανεί ο Μέγερι, προλαβαίνει στο πρώτο δοκάρι ο Ντέβιτς και με προβολή κάνει το 1-2 που αποκλείει τον Ολυμπιακό.

Ρεκόρ για Παρί

ΤΡΙΑ ΣΕ 18 ΛΕΠΤΑ

Τρία γκολ σε ένα ημίχρονο; Πολλά δεν είναι; Είναι. Ο Ολυμπιακός δεν το συνηθίζει να δέχεται τόσα ούτε στην Ελλάδα μήτε στην Ευρώπη.