«Κόκκινη» νίκη, χωρίς πρόκριση...

11:23 13/12/2013 - Πηγή: Bam

Πικρή νίκη με 3-2 κόντρα στην Μπιέλσκο Μπιάλα πήρε ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό της φάσης των «16» που έγινε στην Πολωνία, αφού έχασε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μόνο τη νίκη με 3-2 –και όχι την πρόκριση- κατάφερε να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό για τους «32» του CEV Cup κόντρα στην

Μπιέλσκο Μπιάλα.

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς έψαχνε νίκη με 3-1 ή 3-0, ώστε να έχει ελπίδες να προκριθεί στο «χρυσό σετ», μετά τη νίκη με 3-0 των Πολωνών στου Ρέντη.

Το ενθαρρυντικό πάντως είναι πως παρότι έμειναν πίσω στα σετ, αφού οι Πολωνές προηγήθηκαν με 2-0 και αφού η πρόκριση κρίθηκε, παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα και ανέτρεψαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και κόντραρε στα ίσα την Μπιέλσκο. Το ματς ήταν οριακό μέχρι το 18-18, όμως στους κρίσιμους τελευταίους πόντους οι Πολωνές πήραν τα πάνω τους και έκαναν το 25-20.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-23. Με την κατάκτηση αυτού του σετ η Μπιέλσκο Μπιάλα κατέκτησε την πρόκριση στην επόμενη φάση, με το ματς να αλλάζει μορφή από κει και πέρα.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο τρίτο σετ, κάνοντας το 2-1 με 18-25, ενώ και στο τέταρτο οι Πολωνές εμφανίστηκαν… αδιάφορες και η καλή εικόνα του Ολυμπιακό έφερε το 2-2 με 16-25.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα, με μοναδική παρένθεση το 5-4, με τις φιλοξενούμενες να κάνουν τελικά το 3-2 με 10-15.

σετ: 3-2 (25-20, 25-23, 18-25, 16-25, 10-15)