Δεν άντεξε…

09:08 5/12/2013 - Πηγή: Bam

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο κόντραρε την Προ Ρέκο ο Ολυμπιακός, χάνοντας με 9-7 στη Γένοβα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος έχασαν με 9-7 από την ιταλική ομάδα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας πόλο των ανδρών και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη φετινή διοργάνωση μετά από αυτή της πρεμιέρας από τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πάλεψαν μέχρι το 24’, όμως, στη συνέχεια, δεν άντεξαν στην πίεση και την ανωτερότητα των πρώην κατόχων του LEN

TROPHY.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καταπληκτικά την αναμέτρηση και με πολύ καλή άμυνα στο πρώτο οκτάλεπτο και στα μισά του δεύτερου κράτησαν μακριά από το γκολ τους Ιταλούς και, έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν 3-0.

Οι γηπεδούχοι, όμως, «ξύπνησαν» γρήγορα και ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά με γκολ του Κολόμβου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται 4-3 στο ημίχρονο και 6-5 στα μέσα του τρίτου οκτάλεπτου. Στη συνέχεια, όμως, υπέστη «μπλακ άουτ» και ήρθε το 9-6, πριν μειώσει ο Μάλιαρακ στο τελικό αποτέλεσμα.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 0-2, 3-2, 4-2, 2-1

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Τεμπεστίνι): Τεμπέστι, Λαπένα 2, Μαντάρας, Φιλιόλι 1, Τζιορτζέτι 2, Τζιάκοπο, Μάρο Γιόκοβιτς, Φιγκάρι, Μλ. Γιάνοβιτς 1, Ιβοβιτς 2, Τζίτο 1, Παστορίνο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Δεληγιάννης, Δελακάς, Γούνας, Καπότσης, Φουντούλης Ι. 3, Βλαχόπουλος 1, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 2, Σχίζας, Γαλανίδης