"Χιόνισε" η νέα θέση του Κάι Χάβερτς στην εθνική Γερμανίας

08:23 17/12/2023 - Πηγή: Contra

Μία περίοδο που ο Κάι Χάβερτς δεν μπορούσε να βρει δίχτυα με τίποτα στην Άρσεναλ ο Τζούλιαν Νάγκελσμαν αποφάσισε στην εθνική Γερμανίας να του αλλάξει θέση.

Ήταν ο αγώνας με την Τουρκία όταν ο κόσμος βλέποντας τη θέση των πρώην Πρωταθλητών Κόσμων πίστεψε στο λάθος, καθώς ο παίκτης της Άρσεναλ εμφανιζόταν ως αριστερό μπακ. Δεν επρόκειτο για τυπογραφικό λάθος, όμως, καθώς πράγματι ο Νάγκελσμαν τον είχε επιλέξει ν' αγωνιστεί στη συγκεκριμένη θέση.

Ο Χάβερτς, μάλιστα, σε εκείνο το παιχνίδι σκόραρε αλλά υπέπεσε και σε πέναλτι στην

ήττα των Γερμανών με 3-2. Στο επόμενο ματς με την Αυστρία ο πρώην τεχνικός της Μπάγερν δεν εγκατέλειψε την ιδέα του και επανατοποθέτησε τον διεθνή ποδοσφαιριστή αριστερά για 77 λεπτά.

Ότι είδαμε πάντως από τον Χάβερτς ως αριστερό μπακ το είδαμε αφού σύμφωνα με τον εκλέκτορα της Γερμανίας κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να ξανασυμβεί...

"Ναι, τελείωσε. Δεν θα ξανασυμβεί αν και δεν ήταν αποτυχία. Έπαιξε δύο πολύ καλά ματς" ήταν τα λόγια του Νάγκελσμαν στο @sportsstudio.