NBA: Διασυρμός των Μπακς στο Μέμφις

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση οι Μπακς γνώρισαν βαριά ήττα 142-101 από τους Γκρίζλις στο Μέμφις σε ένα ματς όπου δεν αγωνίστηκε ο Τζρου Χόλιντεϊ λόγο ασθένειας.

Αυτή ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη ήττα της ομάδας επί Μάικ Μπουντενχόλζερ μετά το 137-95 πέρυσι από το Μαϊάμι. Ως εκ τούτου τα «ελάφια» έπεσαν στο 20-8 αλλά παραμένουν με το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της λίγκας ενώ οι Γκρίζλις ανέβηκαν στο 19-9 και καταλαμβάνουν την πρώτη θέση στη Δύση.

Οι μοναδικοί

που διασώθηκαν από το «ναυάγιο» του Μιλγουόκι ήταν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπόμπι Πόρτις. Ο «Giannis» είχε 19 πόντους (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/13 βολές), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Πόρτις είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 22 λεπτά συμμετοχής. Πάρα πολύ άστοχος ήταν ο Κρις Μίντλετον που σημείωσε 3 πόντους με 1/12 σουτ.

Για τους νικητές, που είχαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Τζα Μοράντ ήταν ασταμάτητος και σημείωσε triple-double με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ ενώ 18 πόντους είχε ο Ντίλον Μπρουκς.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Γιούτα Τζαζ, τα ξημερώματα της Κυριακής (18/12) στις 03:00 στο Fiserv Forum.