Τσάμπα ήττα στις λεπτομέρειες για τον Παναθηναϊκό

Ένα χαμένο ριμπάουντ στα 46” για τη λήξη της παράτασης (84-84κ.α.) και δύο σερί άστοχα τρίποντα σχεδόν στην εκπνοή, έδωσαν τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες «έπεσε» στη Βαλένθια.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 94-91 από τις «νυχτερίδες», για την 13η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-7. Στον αντίποδα, η Βαλένθια ανέβηκε στο 6-7.

Ο Παναθηναϊκός… επέζησε

από την «καυτή» τρίτη περίοδο των γηπεδούχων, που με βροχή τριπόντων ξέφυγαν με +14 (59-45) στο 25΄, είχε την ευκαιρία του στον… επίλογο του αγώνα, αλλά ο Ντουέιν Μπέικον από… ωραίος έγινε μοιραίος, καθώς στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Αμερικανός δεν είδε το ρολόι και στην εκπνοή επιχείρησε ένα σουτ από τα 8 μέτρα, το οποίο βρήκε σίδερο…

Στην παράταση οι «πράσινοι» δεν κατέθεσαν τα όπλα, αλλά στο φινάλε το επιθετικό ριμπάουντ του Ριβέρο προ του Παπαγιάννη (έγραψε το 94-91 στα 27΄΄) και τα άστοχα τρίποντα των Γουόλτερς και Γουίλιαμς έκριναν το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 κ.α., 94-91 παρ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (1), Γουέμπ 18 (4), Λόπεθ-Αροστέγι, Τζόουνς 20 (4), Φερνάντο, Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 23 (3), Ριβέρο 16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γουόλτερς 10 (2), Λι 12 (2), Παπαγιάννης 2 , Γουίλιαμς 21 (4), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (1), Πονίτκα 10 (1), Γκουντάιτις 6

The post Τσάμπα ήττα στις λεπτομέρειες για τον Παναθηναϊκό appeared first on The President.