«Ζωντανή» με πεντάρα η Βέρντερ, «χρυσό» γκολ στο 95′ ο Χάαλαντ

19:40 13/6/2020 - Πηγή: To10.gr

Καταπληκτικά ματς έγιναν το μεσημέρι του Σαββάτου στη Bundesliga, με την Βέρντερ Βρέμης να πετυχαίνει τη νίκη της ημέρας με το εντυπωσιακό 5-1 στην έδρα της ουραγού Πάντερμπορν και να βρίσκεται πλέον στη θέση των μπαράζ παραμονή, ισόβαθμη με την Φορτούνα Ντίσελντορφ, η οποία ηττήθηκε στο 95′ από την Ντόρτμουντ.

Η Βέρντερ ήταν επιβλητική και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 3-0 απέναντι στην Πάντερμπορν, με γκολ

των Κλάασεν (20′, 39′) και Οσάκο (34′), έχοντας χάσει νωρίτερα και πέναλτι. Στο 60′ ο Εγκστάιν έκανε το 4-0, η Πάντερμπορν μείωσε με τον Σαμπίρι στο 67′ και ο Φίλκριγκ ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα για την Βέρντερ.

Ο Χάαλαντ επέστρεψε στις υποχρεώσεις της Ντόρτμουντ και το έκανε με… buzzer beater. O Νορβηγός με κεφαλιά στο 95′ έπειτα από σέντρα του Ακάνζι χάρισε τη νίκη στους Βετσφαλούς απέναντι στη μαχητική Φορτούνα στο Ντίσελντορφ, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο δοκάρια, ένα στο 82′ και ένα στο 90′ με τον Σκρζίμπσκι.

Εκπληκτική η Άιντραχατ Φρανκφούρτης στο Βερολίνο στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να σημειώσει τέσσερα γκολ και να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 που είχε διαμορφωθεί για τη Χέρτα από το 24′ με γκολ του Πιόντεκ. Δύο γκολ ο Σίλβα, ένα ο Ντοστ και ένα ο Εντικά για τους φιλοξενούμενους, που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή της Χέρτα.

Γεμάτο ματς στο Βόλφσμπουργκ, εκεί που η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Βέγκχορστ, με την Φράιμπουργκ να απαντά και να ισοφαρίζει με γκολ του Χέλερ στο 43′ και του Ζάλαϊ στο 46′.

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 επικράτησε η Ουνιόν Βερολίνου μέσα στην Κολωνία, αφού προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Φρίντριχ στο 39′ και Γκέντνερ στο 67′, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στις καθυστερήσεις με τον Κόρδοβα.