Θέλτα – Μπαρτσελόνα 0-3

00:28 2/10/2020 - Πηγή: To10.gr

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έχει ξεκινήσει η εποχή του Ρόναλντ Κούμαν στην Μπαρτσελόνα. Οι Μπλαουγκράνα μετά τη νίκη κόντρα στη Βιγιαρεάλ με 4-0, πέρασαν και από το Βίγκο, καθώς επικράτησαν με 3-0 της Θέλτα κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα. Σκόραρε και πάλι ο Φατί, αυτογκόλ του Ολάτζα και Σέρτζι Ρομπέρτο τα υπόλοιπα γκολ της αναμέτρησης.

Η Μπαρτσελόνα ήταν κυνική στο Βίγκο, είχε τα ηνία της αναμέτρησης και μόλις το 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Φατί. Στο 35’ ο ρέφερι

αρχικά απέβαλε τον Πικέ για μαρκάρισμα στον Ντένις Σουάρεθ αλλά την πήρε πίσω καθώς ο άσος της Θέλτα είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ. Ωστόσο στο 42ο λεπτό η Μπαρτσελόνα εν τέλει έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λενγκλέ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο για την Μπαρτσελόνα.Με γκολ.Στο 51o λεπτό ο Μέσι έκλανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, έκανε και το γύρισμα και ο Ολάθα πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2

Στο 73ο λεπτό η Θέλτα είχε δοκάρι σε σουτ του Νολίτο ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 79’ και στο 90+5′ ο Βιγιάρ έσωσε μετά από πλασέ του Μέσι αλλά ο Σέρχι Ρομπέρτο με σουτ έκανε το 0-3.

ΘΕΛΤΑ: Βιγιάρ, Μάγιο, Μουρίγιο, Ολάθα, Αϊντού (46’ Μπαέθα), Φοντάν, Ντένις Σουάρεθ, Τάπια (75’ Μπελτράν), Μορ (59’ Νολίτο), Γκάμπρι Βέιγα (59’ Μίνα), Άσπας

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Άλμπα, Πικέ, Λενγκλέ, Μπούσκετς, Κοουτίνιο (72’ Τρινκάο), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Φάτι 72’ Πέδρι), Γκριεζμάν (45+1’ Αραούχο)