Επτάρα η Τότεναμ, εκτός Ευρώπης η Βασιλεία

23:55 1/10/2020 - Πηγή: To10.gr

Η Τότεναμ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League με θριαμβευτικό τρόπο, επικρατώντας με το ευρύ 7-2 της Μακάμπι Χάιφα. Χατ-τρικ πέτυχε ο Χάρι Κέιν, δύο γκολ ο Λο Σέλσο, από ένα Λούκας Μόουρα και Ντέλε Άλι.

Ο Κέιν άνοιξε το σκορ (1-0) μόλις στο 2ο λεπτό για τα «σπιρούνια», ο Τσέρι ισοφάρισε (1-1) για την Μακάμπι στο 17ο λεπτό, αλλά ο Λούκας Μόουρα στο 21ο λεπτό έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1).

Πριν

τη λήξη του ημιχρόνου, ο Λο Σέλσο έκανε το 3-1 στο 37ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (4-2) με τον Ρουκαβίτσια στο 51ο λεπτό, ωστόσο η Τότεναμ δεν κατέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με τον Κέιν να κάνει το 5-2 στο 55ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε ξανά στο 74ο λεπτό (6-2), πετυχαίνοντας χατ-τρικ (σ.σ. το 15ο με τους Λονδρέζους).

Το τελικό 7-2 διαμόρφωσε στο 90ό λεπτό ο Ντέλε Άλι από το σημείο του πέναλτι.

Εκτός Ευρώπης η Βασιλεία

Η Βασιλεία υπέστη εντός έδρας ήττα (1-3) από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας και αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Μπορεί οι Ελβετοί να προηγήθηκαν με πέναλτι του Καμπράλ στο 54ο λεπτό, αλλά μέχρι το τέλος δέχτηκαν τρία γκολ. Ο Τιάγκο Ροντρίγκες αρχικά ισοφάρισε στο 72ο λεπτό και στη συνέχεια έκανε την ανατροπή στο 88ο λεπτό (1-2). Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Αχμέντοφ στις καθυστερήσεις.