Ρωσία – Νιγηρία 82-77

13:40 31/8/2019 - Πηγή: To10.gr

Η Ρωσία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι με τη Νιγηρία, καθώς επικράτησε με 82-77 και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στο φινάλε της αναμέτρησης και ξεκίνησαν με το δεξί στον δεύτερο όμιλο. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μπαζάρεβιτς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-68 από τους Αφρικανούς που είχαν βάλει τις βάσεις για τη νίκη, όμως η Ρωσία επέστρεψε από το

-8 του 34ου λεπτού και επικράτησε κάνοντας άλμα πρόκρισης.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 18-7 , όμως οι Νιγηριανοί ισορρόπησαν με ένα σερί 6-0. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι, με τους Νιγηριανούς να είναι φανερά βελτιωμένοι, όμως και πάλι να είναι πίσω στο σκορ με 40-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νιγηρία όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και έφερε στα ίσια το ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58). Η Νιγηρία μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Βίνσεντ πέρασε μπροστά με 60-66. Έφτασε στο +8 η διαφορά για τους Αφρικανούς που φαινόταν να είναι πολύ κοντά στη νίκη, όμως η Ρωσία με μια μεγάλη επιστροφή πέρασαν μπροστά.

Η Νιγηρία έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεση ο Νουόρα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Ντιόγκου να κάνει επιθετικό, 14 δευτερόλεπτα για το τέλος και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο να είναι υπέρ της ομάδας του Μπαζάρεβιτς (82-77).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58, 82-77