Μακάμπι Τελ Αβίβ- Στρασμπούρ 82-72

00:34 12/9/2019 - Πηγή: To10.gr

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Στρασμπούρ, με σκορ 82-72.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο πρώτο ημίχρονο και τη γαλλική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +3 (38-35).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε 61-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Στρασμπούρ όμως να μην τα παρατάει και να μειώνει 72-69 τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι Ισραηλινοί όμως, με ένα σερί 10-3 στο τέλος, πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα με σκορ 82-72.

Κορυφαίος για την ομάδα του «λαού» ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος είχε 20 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Ταρίκ Μπλακ με 8 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-38, 61-56, 82-72