Γκέλαρε και πάλι η Μπενφίκα

23:50 10/6/2020 - Πηγή: To10.gr

Δύσκολα τα πράγματα για την Μπενφίκα. Δεν πάει πολύς καιρός από την επίθεση από τους φίλους της ομάδας προς τους παίκτες και ήρθε μία ακόμα αποτυχία για τους Αετούς της Λισσσαβόνας.

Μετά το εντός έδρας 0-0 με την Τοντέλα, στην επανέναρξη της Primeira Liga μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω του κορονοϊού, η ομάδα της Λισαβόνας απέτυχε να φύγει νικήτρια από το «σπίτι» της προτελευταίας της βαθμολογίας, Πορτιμονένσε (2-2), αν και μέχρι το 66ο λεπτό

είχε το προβάδισμα με 2-0!

Οι Αετοί με το βαθμό που πήραν ξέφυγαν προσωρινά με +1 βαθμό από την Πόρτο, που παίζει απόψε (23:30) εντός έδρας με την Μαρίτιμο κι έχει την ευκαιρία να ανέβει μόνη στο ρετιρέ.

Με δύο γκολ στα πρώτα 31 λεπτά από τους Πίτσι και Αλμέιδα, η Μπενφίκα μπήκε στ΄ αποδυτήρια με ξεκάθαρο προβάδισμα, ωστόσο, το ματς έγινε ντέρμπι στο 66΄, όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ντένερ.

Στο 76΄ ο Ταβάρες διαμόρφωσε το τελικό σκορ και παρότι παίχτηκαν 10 λεπτά καθυστερήσεις η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της νίκης.

Σε ένα ακόμη ματς ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος υπερασπίστηκε την εστία της Μπενφίκα.