Απίστευτος Μαντζούκας, νίκη Προμηθέα επί Ολυμπιακού και βήμα τίτλου

23:06 6/8/2020 - Πηγή: To10.gr

Την Τετάρτη ήταν μία προειδοποίηση. Απέναντι στον περσινό πρωταθλητή Ελλάδας ήταν αυτοσκοπός. Ο Λευτέρης Μαντζούκας ήταν ασταμάτητος απέναντι στον Ολυμπιακό και ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 94-79 των Πειραιωτών, στην δεύτερη αγωνιστική του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων και πραγματοποίησε τεράστιο βήμα για την κατάκτησή του.

Τι έκανε ο σταρ των Πατρινών; Αγωνίστηκε

για 39 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα έχοντας 37 πόντους (13/19 δίποντα), 22 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ. Και 46 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μία παράσταση του Λευτέρη Μαντζούκα απέναντι στους Ερυθρόλευκους. Με 10 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (4/4 βολές και 3/4 δίποντα), οδήγησε τον Προμηθέα μπροστά στην δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 25-21.

Ο Ολυμπιακός με τον Δρίτσα και τον Περρή προσπέρασε (27-29), ο Μαντζούκας επέμεινε αλλά ο Οικονομόπουλος έγραψε το +2 για την ομαδα του Τσαλδάρη. Το αστέρι του Προμηθέα ήταν μία ομάδα μόνος του, ο Καφέζας βοήθησε σε αυτό το διάστημα και όσο περνούσε η ώρα οι Πατρινοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το ημίχρονο βρήκε τον Προμηθέα μπροστά με 46-41, με τον Κουρουπάκη να είναι ο συμπαραστάστης του Μαντζούκα με 12 πόντους.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στην τρίτη περίοδο. Ο Μαντζούκας πρωταγωνιστούσε (έφτασε γρήγορα τους 22 πόντους), ο Κολοβέρος μείωσε στους 4 (56-60), αλλά και πάλι ο σταρ των Πατρινών διαμόρφωσε το 64-56.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με την διαφορά να είναι στους 7 πόντους (68-61), αλλά ο Προμηθέας είχε τον κορυφαίο του παίκτη κυρίαρχο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13 πόντους (62-75).

Από εκεί και έπειτα οι Πατρινοί δεν ειχαν πρόβλημα. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του ακούραστου Μαντζούκα και πλέον ο Προμηθέας είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-46, 61-68, 79-94