ΤΣΣΚΑ – Μπασκόνια 94-90: Με «βροχή» τριπόντων και «33άρα» του Τζέιμς!

Έχοντας το εξαιρετικό 13/27 στα τρίποντα και τον Μάικ Τζέιμς να σημειώνει 33 πόντους, η ΤΣΣΚΑ «λύγισε» την μαχητικό Μπασκόνια, στη Μόσχα, επικρατώντας με για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Στο 14-6 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, «εδραιώνει» την παρουσία της στην πρώτη 5άδα, «φλερτάροντας» έντονα με την 4άδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και διατηρούσαν ένα προβάδισμα (7-13 και 12-19), όπως η συνέχεια ανήκε στους

γηπεδούχους.

Η ευστοχία των τελευταίων από την περιφέρεια τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 6π. (52-46), ενώ το στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Με ξέσπασμα και επιμπερους σκορ 23-12 ξέφυγαν με 17 πόντους (75-58 στο 30′) και παρά τη χαλάρωσή τους στην τελευταία περίοδο (οι Βάσκοι πέτυχαν 32 πόντους) έφτασαν στη νίκη.

Στο 7-13 οι Βάσκοι που δείχνουν οτι δύσκολα θα καταφέρουν να προκριθούν στα πλέι οφ φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-46, 75-58, 94-90

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 3 (1/6 σουτ), Τζέιμς 33 (3/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 12/14 βολές), Αντόνοφ 4 (4 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς, Χάκετ 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές), Σαντ-Ρος 6, Κουφός 6, Χίλιαρντ 14 (4/5 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέικερ 6 (1).

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χένρι 18 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάνινγκ 12 (2/7 τρίποντα), Ντιόπ, Γκαρσία, Φαλ 19 (6/7 δίποντα, 7/12 βολές, 10 ριμπάουντ), Στάουσκας 9 (1/4 τρίποντα), Σενγκέλια 12 (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Σιλντς 11 (3/5 τρίποντα), Πολονάρα, Έρικ 9.