Σεβίλλη – Ντόρτμουντ 2-3: Πρώτο βήμα πρόκρισης με σούπερ Χάλαντ (vids)

Η Ντόρτμουντ πήρε το πολύτιμο διπλό στην έδρα της Σεβίλλη με 2-3 σκορ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους 8 του Champions League.

Η Ντόρτμουντ θα μπορούσε να… καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από σήμερα, ωστόσο η Σεβίλλη διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στο 84ο λεπτό, διατηρώντας κάποιες ελπίδες – αν και λιγοστές- για τη ρεβάνς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν με το… καλημέρα το σκορ, με τον Σουσο να κάνει το 1-0 στο 7ο λεπτό, όμως οι Γερμανοί βρήκαν τις απαντήσεις, οι οποίες μάλιστα ήταν

ηχηρές με τον Έρλινγκ Χάλαντ να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Νταχούντ ήταν αυτός που ισοφάρισε στο ματς στο 19′ με τρομερό γκολ και κάπου εκεί ανέλαβε ο Νορβηγός φορ. Αρχικά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 27′ και έκανε το 1-3 στο 43′, βάζοντας ισχυρές βάσεις για νίκη της γερμανικής ομάδας.

Ο Ντε Γιονγκ ωστόσο, μείωσε στο 84′ για τη Σεβίλλη, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς και διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση, αν και είναι λίγες.

Σεβίλλη (Τζούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο, Χορδάν (72′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (46′ Γκούντελι), Σούσο (60′ Ντε Γιόνγκ), Πάπου Γκόμες (60′ Τόρες), Εν-Νεσίρι (60′ Μουνίρ).

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Χιτς, Μπάουθα, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Ντάχουντ, Τζαν, Μπέλιγχαμ, Ρόις, Σάντσο, Χάαλαντ.