Παρί Σεν Ζερμέν – Λιόν 6-5: Πήρε το Λιγκ Καπ στα πέναλτι η Παρί

01:52 1/8/2020 - Πηγή: Sportime
Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το τρεμπλ καθώς μετά το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Γαλλίας κατέκτησε και το Λιγκ Καπ.

Μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 6-5 της Λιόν, στον τελικό του γαλλικού Λιγκ Καπ, με τον Πάμπλο Σαράμπια να ευστοχεί στο καθοριστικό πέναλτι.

Η Παρί ήταν το φαβορί

και στον τελικό του Λιγκ Καπ, αλλά η Λιόν, έδωσε τα πάντα για να κατακτήσει τον τίτλο.

Η Παρί δεν έβρισκε ήδη τρόπο να απειλήσει την Λιόν, με την απουσία του Εμπαμπέ να είναι ορατή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τούχελ μπήκε δυνατά και ο Νεϊμάρ δοκίμασε το πόδι του στο 53′ με τον γκολκίπερ της Λιόν να διώχνει με γροθιές.

Η απόδοση της Παρί στη συνέχεια έπεσε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει λύσεις, με την Λιόν να κρατά την μπάλα. Στο 81ο λεπτό, μάλιστα, ο Νάβας χρειάστηκε να επέμβει μετά από σουτ του Κορνέ με το αριστερό.

Μετά και από την παράταση χωρίς γκολ, ο τίτλος κρίθηκε και στα πέναλτι εκεί που ο Τραορέ, αποδείχθηκε μοιραίος για τη Λιόν, αστοχώντας στο πέναλτι, με το σκορ στο 5-5.

Ο Πάμπλο Σαράμπια, ήταν ψύχραιμος, διαμόρφωσε το 6-5 κι έτσι και το Λιγκ Καπ, κατέληξε στην Παρί Σεν Ζερμέν.

6-5 Ευστόχησε ο Σαράμπια

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Κιμπεπέ, Σίλβα (90′ Παρέδες), Κουρζαουά (70′ Κεχρέρ), Μπάκερ, Γκέγιε (58′ Ερέρα), Μαρκίνιος (114′ Ντιαλό), Βεράτι, Ντι Μαρία, Ικάρντι (58′ Σαράμπια), Νεϊμάρ

Λιόν (Γκαρσία): Λόπες, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο (81′ Άντερσεν), Μαρσάλ, Γκιμαράες (65′ Μέντες), Ντιμπουά (86′ Ραφαέλ), Κακρέ, Αουάρ, Κορνέ, Ντεμπελέ (80′ Τραορέ), Ντεπάι (80′ Εκαμπί)

Το άρθρο Παρί Σεν Ζερμέν – Λιόν 6-5: Πήρε το Λιγκ Καπ στα πέναλτι η Παρί εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.