Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 89-51: Η χαρά του παιχνιδιού

19:19 7/4/2019 - Πηγή: Sportime

Ο Παναθηναϊκός πρόσφερε μια ακόμα παράσταση επί ημερών Πιτίνο, αυτή τη φορά νίκησε τον ΠΑΟΚ με 89-51 στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική στην Basket League.

Στο ΟΑΚΑ το κλίμα ήταν εορταστικό, μετά και

την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague, με την «πράσινη» ΚΑΕ να έχει ελεύθερη είσοδο για τα παιδιά και να υπάρχουν και χάπενινγκ για τους μικρούς φίλους της ομάδας.

Σαν μικρά παιδιά χαίρονται το παιχνίδι και οι παίκτες του Παναθηναϊκού κι αυτό φάνηκε και στον αποψινό αγώνα κόντρα στον «Δικέφαλο».

Ο Ρικ Πιτίνο δεν προφύλαξε τον Καλάθη (αγωνίστηκε για 13:17 λεπτά), έδωσε διψήφιο χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες, δοκιμάζοντας συστήματα και ιδέες.

Στα αξιοσημείωτα από πλευράς Παναθηναϊκού είναι τα 13:17 λεπτά που αγωνίστηκε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, τα 47 ριμπάουντ (22 περισσότερα από τον ΠΑΟΚ), με τους μισούς παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν περισσότερους από 10 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει στο ελεύθερο και γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων και ήρθε μια βαριά ήττα, η 8η στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι κρίθηκε γρήγορα, μετά το 5ο λεπτό (10-10) οι παίκτες του Παναθηναϊκού ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα κι επίθεση, ξέφυγαν 24-16 στο 10ο λεπτό και 26-16 στο 20ό.

Η διαφορά όλο και αύξανε φθάνοντας μέχρι και το +35 (79-43), λίγο πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 11 (2), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1, Τσόχλας, Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).

The post Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 89-51: Η χαρά του παιχνιδιού appeared first on sportime.gr.