Ολυμπιακός: Το 30λεπτο της προσδοκίας, τα μπακ και ο Εμβιλά

Ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε την ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι, για 30 λεπτά έδειξε την δυναμική του, χωρίς να πάρει κάτι από τα μπακ, ενώ ο Εμβιλά ήταν ξανά συγκλονιστικός.

Πως να αλλάξεις την μοίρα ενός αγώνα απέναντι σε μια ομάδα με αξία ρόστερ στο 1 δις.

Αυτά μετράνε στο ποδόσφαιρο, ό,τι και να πει κανείς.

Πόσο μάλλον

όταν η Μάντσεστερ Σίτι έχει στον πάγκο της κι έναν από τους κορυφαίους προπονητές στην Ευρώπη. Τον Πέπε Γουαρδιόλα. Τον θιασώτη του «τίκι τάκα».

Το «τίκι τάκα» το είδε από κοντά ο Ολυμπιακός. Ήταν εντυπωσιακή η Μάντσεστερ Σίτι στο πρώτο ημίχρονο.

Την ίδια στιγμή οι Πειραιώτες επέλεξαν ή δεν τους βγήκε, να μην πάνε με επιθετική άμυνα.

Μπορεί και να ήθελαν να περιμένουν στον χώρο, δίνοντας κυκλοφορία. Παίζοντας ζώνη στην άμυνα.

Αλλά και αυτή είχε κενά και αποστάσεις. Τα οποία εκμεταλλεύτηκε η αγγλική ομάδα.

Όπως και να έχει δεν βγήκε τίποτα.

Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακά αλλαγμένος. Για 30 λεπτά έκανε παιχνίδι μέσα στο άντρο της Μάνστεστερ Σίτι.

Πρέπει να τονιστεί. Παρά την βαριά ήττα. Δεν είναι λίγο μια ελληνική ομάδα να κάνει παιχνίδι στην έδρα μιας από τις μεγαλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Μπορεί και στον κόσμο.

Στο 65’ η κατοχή ήταν υπέρ των «ερυθρόλευκων» στο 55%, και συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 51%.

Απλά να τονιστεί πως στο πρώτο ημίχρονο το ποσοστό κατοχής των Πειραιωτών ήταν στο 41%.

Επίσης υπήρξαν δύο φάσεις για γκολ, όπου μία να κάθονταν, το σκορ θα ήταν στο 1-1!

Σημαντικές λεπτομέρειες, που χρίζουν ανάλυσης. Γιατί ο Ολυμπιακός έδειξε τις δυνατότητες του.

Ο Ολυμπιακός που ακόμα δεν έχει ενσωματώσει βασικές μεταγραφές. Κρατήστε και αυτό.

Ολυμπιακός: Το ζήτημα με τα μπακ

Το άλλο που βγήκε και είναι αρνητικό, έχει να κάνει με μπακ. Δεν πήρε κάτι, ούτε αμυντικά και πολύ περισσότερο επιθετικά.

Πως να γίνει αυτό όταν παίζεις με την Μάντσεστερ Σίτι; Θα μπορούσαν να δείξουν κατι. Σε εκείνο το καλό 30λεπτο.

Και δεν μιλάμε για μια, άντε δύο φάσεις, που να υπήρξε συμμετοχή. Γενικά πάντως, φέτος, ο Ολυμπιακός δεν παίρνει αυτά που θέλει, από τα μπακ του.

Ζήτημα το οποίο μπορεί να συζητήσουμε σε όλη την χρονιά. Όσο μεγάλο όνομα και αν είναι ο Ραφίνια, όσο κι αν όλοι γνωρίζουμε τον Χολέβας, η αλήθεια είναι αυτή.

Υπάρχουν και οι Βινάγκρε, Ντρέγκερ, αλλά ακόμα δεν έχουμε καλό δείγμα.

Αυτός ο Εμβιλά

Το τρίτο που αξίζει σχολιασμό έχει να κάνει με τον Γιαν Εμβιλά. Ο Γάλλος ήταν αρχοντικός. Και αν είχε περισσότερη βοήθεια από τον Καμαρά (ήταν εκτός προπονήσεων 12 μέρες χάνοντας τον ρυθμό του) θα φαινόταν περισσότερο η δουλειά του.

Μαζί με τον Ραφίνια έδειχναν την άνεση τους στο παιχνίδι. Ηρεμούσε το ματς, όσο μπορούσε, έκλεινε διαδρόμους, ενώ άλλαζε πλευρά στο παιχνίδι με μοναδικό τρόπο.

Ξεχώριζε η παρουσία του στο κέντρο και όσο περνάει ο καιρός, θα μπαίνει ακόμα περισσότερο στο πνεύμα και την ουσία της τακτικής που θέλει ο Μαρτίνς.

Σίγουρα έχει καλύψει και με το παραπάνω το κενό του Γκιλιέρμε, δείχνοντας πως θα τον ξεπεράσει.

Ο Ολυμπιακός θα αναλύσει τα αρνητικά, κρατάει τα θετικά και στην πορεία θα είναι καλύτερος. Δεν έχουν μπει όλες οι μεταγραφές. Ήρθαν αργά βασικά κομμάτια του… φετινού παζλ.

Όλα θα στρώσουν μέσα από τα παιχνίδια. Και τότε θα δούμε ξανά ωραία πράγματα.

Το άρθρο Ολυμπιακός: Το 30λεπτο της προσδοκίας, τα μπακ και ο Εμβιλά εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.