Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην ΑΕΚ

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό έτσι ώστε ο Ολυμπιακός να επικρατήσει της ΑΕΚ με 92-75 στο ΣΕΦ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για playoffs της Basket League.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Ένωση να βάζει

δύσκολα με επιθετική αιχμή τον Κουζμίνσκας. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πήραν το προβάδισμα με 24-41 στο ημίχρονο, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Mε επιμέρους σκορ 31-17 στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-59) και ξεκίνησαν να βάζουν τις βάσεις για την επικράτηση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε τυπική διαδικασία από τη στιγμή που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την απόδοση τους, τη στιγμή που η ΑΕΚ Betsson ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με +17 (80-63) στο 35’ με καλάθι του ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 11, Κάναν 10 (3 ασίστ), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (8 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (6 ριμπάουντ), Λούντζης 10 (3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ 5, Μιλουτίνοβ 18 (8 ριμπάουντ), Τανούλης, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ), Αμπόση

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Χολ 7 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντλ 6 (2 ριμπάουντ), Αγραβάνης 15 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΡέι 6 (3 ασίστ), Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7 (2 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 24 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νάιτ 2, Κουζέλογλου, Νικολάου