Μίλαν – Ίντερ 1-1: Παρέμεινε στο +7 η διαφορά – Η βαθμολογία

Μίλαν – Ίντερ: Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου για τη 12η στροφή της Serie A, αποτέλεσμα που ευνοεί τους «ροσονέρι».

Οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά από τον αποψινό τους αντίπαλο στο ασφαλές +7.

Βέβαια, οι «ροσονέρι» εξακολουθούν να μοιράζονται την κορυφή με τη Νάπολι – κοινώς δεν εκμεταλλεύθηκαν το στραβοπάτημα με τη Βερόνα.

Αναφορικά με την εικόνα του ντέρμπι, η Ίντερ προηγήθηκε νωρίς (11′) χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσαλχάνογλου.

Προηγήθηκε μεγάλη αδράνεια

του Κεσί και κλέψιμο της μπάλας από τον Τσαλχάνογλου, προτού ο πρώτος ανατρέψει εντός περιοχής τον δεύτερο.

Πάντως, η Μίλαν απάντησε άμεσα (17′) με κεφαλιά του Τομόρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Η Ίντερ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 25′, με τη διαφορά ότι ο Ταταρουσάνου απέκρουσε την προσπάθεια του Λαουτάρο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στην εκπνοή άγγιξαν δύο φορές το γκολ.

Στο 44′ ο Μπαρέλα σούταρε από το ύψος του πέναλτι και ο Τουρέ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 45′ το σουτ του Λαουτάρο πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Εξίσου απειλητική ήταν η Ίντερ και πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου, χάνοντας δύο ευκαιρίες.

Έπρεπε να φτάσει το 69′ για να φανεί ο Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος αστόχησε για λίγο.

Στο μεταξύ, ο Μπαρέλα και ο Τζέκο αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού για την Ίντερ.

Η Μίλαν άρχισε να πιέζει προς το τέλος και λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη

Όμως, με τη συμπλήρωση των 90′, ο Σαλεμάκερς σημάδεψε το δοκάρι με σουτ και στην επαναφορά ο μοιραίος Κεσί αστόχησε προ κενής εστίας!

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 5/11

Έμπολι-Τζένοα 2-2 (62′ Ντι Φραντζέσκο, 72′ Ζουρκόφσκι-13′ Κρισίτο, 89′ Μπιάνκι)

Σάββατο 6/11

Σπέτσια-Τορίνο 1-0 (58’ Σάλα)

Γιουβέντους-Φιορεντίνα 1-0 (90+1′ Κουαρδάδο)

Κάλιαρι-Αταλάντα 1-2 (27′ Ζοάο Πέδρο-6′ Πάσαλιτς, 43′ Τζαπακόστα)

Κυριακή 7/11

Βενέτσια-Ρόμα 3-2 (3’ Καλντάρα, 65’ πεν. Αράμου, 74’ Οκερέκε-43’ Σομουρόντοφ, 45+2’ Έιμπραχαμ)

Σαμπντόρια-Μπολόνια 1-2 (77’ Θόρσμπι – 47’ Σβάνμπεργκ, 78’ Αρναούτοβιτς)

Ουντινέζε-Σασουόλο 3-2 (8’ Ντεουλοφέου, 39’ αυτ. Φρατέζι, 51’ Μπέτο – 15’ Μπεράρντι, 28’ Φρατέζι)

Νάπολι-Βερόνα 1-1 (18′ Ντι Λορέντσο – 13′ Σιμεόνε)

Λάτσιο-Σαλερνιτάνα 3-0 (31’ Ιμόμπιλε, 36’ Πέδρο, 69’ Λουίς Αλμπέρτο)

Μίλαν-Ίντερ 1-1 (17′ Τομόρι – 11′ πέν. Τσαλχάνογλου)