Μπέρνλι – Τότεναμ 0-1: Κέιν, Σον και… διπλό (vid)

Με το Μπέρνλι – Τότεναμ ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Premier League. Ματς που μπορεί να ήταν κλειστό και θεωρητικά να είχε αγωνία μέχρι το τέλος, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του το θέαμα ήταν κάκιστο.

Μπέρνλι και Τότεναμ μπήκαν με πρωταρχικό σκοπό να προσέξουν τα μετόπισθεν. Φάνηκε από τον τρόπο που διαχειρίστηκαν εξ αρχής το παιχνίδι πως όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, καίγονταν για ένα θετικό αποτέλεσμα και έτσι πήγαν στην κλασική δοκιμασμένη συνταγή

του Σον Ντάις. Όλοι πίσω και να προσπαθήσουμε στα στημένα να βρούμε ένα γκολ.

Για περισσότερο από ένα ημίχρονο είχαν μπλοκάρει πλήρως την Τότεναμ. Δεν υπήρχαν οι χώροι για να φανούν οι Κέιν και Σον, ενώ με πρωταγωνιστή κυρίως τον Γκούντμουντσον έγιναν και απειλητικοί. Δεν βρήκαν το γκολ, όμως, στο καλό τους διάστημα και προς το φινάλε του αγώνα οι «σπερς» πίεσαν.

Τελικά στο 76′ έγινε το 0-1 με τον… κλασικό τρόπο που σκοράρουν φέτος οι Λονδρέζοι. Ο Κέιν βρήκε τον Σον και ο τελευταίος σκόραρε το 8ο φετινό του γκολ. Τα επτά εξ αυτών είναι από ασίστ του Άγγλου φορ. Εντυπωσιακή η συνεργασία των δύο, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Κέιν κάποια λεπτά νωρίτερα είχε σώσει και την ομάδα του από βέβαιο γκολ διώχνοντας στη γραμμή.

ΜΠΕΡΝΛΙ (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Λονγκ, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, Γκούντμουντσον (84’ Ροντρίγκεζ), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Μπαρνς (89’ Βίντρα), Γουντ.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γιορίς, Ντόχερτι, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ντέιβις, Σισοκό, Χόιμπιεργκ, Ντομπελέ (78’ Λο Σέλσο), Λούκας (57’ Λαμέλα), Σον (90+3’ Ρόντον), Κέιν.