Ατρόμητος – Πανιώνιος 0-0: Τον σώνει μόνο η αναδιάρθρωση

Στην τελευταία θέση οι Νεοσμυρνιώτες και τώρα θα περιμένουν την αναδιάρθρωση.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και δικαιούταν τη νίκη, ο Πανιώνιος θα μπορούσε να… κλέψει τη νίκη στις καθυστερήσεις, αλλά το τελικό 0-0 τον οριστικοποιεί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Από την στιγμή μάλιστα που η Ξάνθη πήρε βαθμό στο AEL FC ARENA,

ο Πανιώνιος έπρεπε να κερδίσει, δεν τα κατάφερε και πλέον, θα περιμένει να δει την επικείμενη αναδιάρθρωση.

Αν δηλαδή, θα αυξηθούν οι ομάδες της Super League 1 και δεν θα υποβιβαστεί καμία.

Στη Νέα Σμύρνη θα περιμένουν να δουν την μορφή που θα έχει και μέχρι τότε θα κάνουν υπομονή.

Βάσει προκήρυξης, ο Πανιώνιος υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Super League 2.

Πιεστικός ο Ατρόμητος, αλλά…

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά και έψαξε το γκολ.

Στο δεύτερο μόλις λεπτό το μακρινό σουτ του Ραμπέγιο πέρασε άουτ και έξι λεπτά μετά το φάουλ του Γκάλο είχε ίδια κατάληξη.

Στο 19′ ο Βραζιλιάνος μπακ εκτέλεσε φάουλ, ο Μανούσος έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Ίδια τύχη και το φαλτσαριστό σουτ του Ενσικουλού στο 27′.

Πάλι ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ στο 41′, ο Κότνικ όμως, απέκρουσε ωραία το δυνατό σουτ του Νάτσου. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ρισβάνη έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ.

Μονόλογος για τους Περιστεριώτες

Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τους Περιστεριώτες στο ξεκίνημα.

Ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κότνικ έδιωξε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ.

Ο γκολκίπερ του Πανιωνίου αντέδρασε εξαιρετικά και στο 54′, όταν ο Μανούσος έστρωσε στον Ραμπέγιο, έκανε το πλασέ απ’ το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ισορρόπησε σταδιακά ο Πανιώνιος, χωρίς ωστόσο να ξεμυτίσει. Στο 71′ μάλιστα, ζήτησε δεύτερη κίτρινη στον Μπουσούλατζιτς για φάουλ στον Σαμαραντά, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι.

Ο Γκάλο απείλησε ξανά στο 76, αλλά και πάλι ο Κότνικ μπλόκαρε.

Και στο 83′ ωραία προσπάθεια του Μανούσου, αλλά το σουτ πέρασε δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Βέλλιος έκανε ένα εντυπωσιακό γυριστό, η μπάλα κατέληξε στον Γούτα, αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε την κεφαλιά του αμυντικού του Ατρομήτου.

Ο Πανιώνιος πήγε να… κλέψει το ματς στο 92′

Τρομερή προσπάθεια του Τσιλούλη, ο οποίος έμεινε όρθιος παρά την προσπάθεια του Νταβιώτη, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γούτα και πέρασε κόρνερ.

Ατρόμητος – Πανιώνιος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Μάτιτς Κότνικ κατέβασε τα ρολά και έκανε ότι είναι δυνατόν για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Και τα κατάφερε περίφημα.

UP: Από τις πιο γεμάτες εμφανίσεις του Γκάλο. Μόνιμη απειλή κινδύνου.

DOWN: Πολύ κακός επιθετικά ο Πανιώνιος, Αραμπούλι και Τσιλούλης δεν βοήθησαν όσο θα έπρεπε.

ΓΚΟΛ: –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εύκολο ματς είχε ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Ο ρέφερι από την Αρκαδίας διαχειρίστηκε άψογα την αναμέτρηση, χωρίς εξάλλου να προκύψει και κάποια δύσκολη φάση.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Μπουσούλατζιτς, 43′ Μαξίμοβιτς, 52′ Ενσικουλού, 55′ Αραμπούλι, 60′ Ραμπέγιο, 93′ Γκάλο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης):  Μέγερι, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Νάτσος (80′ Ούμπιδες), Μπουσούλατζιτς, Ραμπέγιο, Ανδρούτσος (67′ Βέλλιος), Ενσικουλού (67′ Γιακουμάκης), Μανούσος (91′ Νταβιώτης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Λυμπεράκης (87′ Δούμτσιος), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (79′ Οικονομίδης), Παπανικολάου, Τσιλούλης, Αραμπούλι (59′ Άρσε).

Το άρθρο Ατρόμητος – Πανιώνιος 0-0: Τον σώνει μόνο η αναδιάρθρωση εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.