Αταλάντα – Σπέτσια 3-1: Την… καθάρισε σε δύο λεπτά και πάτησε τετράδα (vid)

Η Αταλάντα χρειάστηκε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να… καθαρίσει την Σπέτσια και να πατήσει ξανά την τετράδα.

Τρίποντο με φόντο τα… αστέρια πήρε η Αταλάντα, η οποία επικράτησε με 3-1 της Σπέτσια στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντέξουν για ένα ημίχρονο και συγκεκριμένα μέχρι και το 53ο λεπτό. Εκεί ήρθε ο Πάσαλιτς ο οποίος άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μουριέλ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το…

«κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 73′ ο Πάσαλιτς που βρήκε και πάλι δίχτυα, κάνοντας το 3-0 και «κλειδώνοντας» την υπόθεση νίκη.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσει στο 81′ με τον Πίκολι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Έτσι, η Αταλάντα πάτησε και πάλι τετράδα και… βλέπει την είσοδό της στο Champions League, με τη Σπέτσια να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι, αφού βρίσκεται στην 16η θέση, μόλις έξι βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Τζιμσίτι (56′ Ρομέρο), Παλομίνο, Τολόι, Γκοζάνς (90+1′ Ρουγκέρι), Φρόιλερ, Ντε Ρουν, Μέλε, Πάσαλιτς (90+2′ Πεσίνα), Μουριέλ (66′ Ζαπάτα), Ίλιτσιτς (66′ Μαλινόβσκι)

ΣΠΕΤΣΙΑ: Ζοέτ, Βινιάλι (67′ Ακαμπόρα), Ισμαΐλι (80′ Σαμπό), Ερλιτς, Μαρκίζα, Σένα, Ρίτσι, Ματζιόρε (67′ Εστέβες), Βέρντε (80′ Φαρίας), Ενζολά (80′ Πίκολι), Γκιάσι

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12 Μαρτίου

Λάτσιο – Κροτόνε 3-2 (14′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 39′ Αλμπέρτο, 84′ Καϊσέδο / 29′, 50′ Σίμι)

Αταλάντα – Σπέτσια 3-1 (54′, 73′ Πάσαλιτς, 55′ Μουριέλ / 81′ Πίκολι)