Ολυμπιακός- Ζενίτ 75-61: Θυμήθηκε ποιος είναι!

Ο εκπληκτικός Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου, πάτησε την Ζενίτ (75-61) που είχε προηγηθεί με διαφορά 17 πόντων και… θυμήθηκε το DNA του.

Διότι όταν ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα και ο Μπαρτζώκας βρήκε τους «στρατιώες» που χρειαζόταν, η Ζενίτ εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Γιατί οι «ερυθρόλευκοι» την κατάπιαν, μέσα από την άμυνά τους, την ενέργεια που

έβγαλαν και το μυαλό. Σούπερ Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ, εκπληκτικός ο Σπανούλης, αληθινός ηγέτης από τη στιγμή που επανήλθε (στα μέσα της δεύτερης περιόδου). Πολλή δουλειά από τον Ζαν Σαρλ που ήταν «κλειδί» στη θέση 5 όπως και ο Πρίντεζης.

Το σημαντικό όμως για τον Ολυμπιακό ήταν ότι παρότι δεν έχει κάποιο ρεαλιστικό στόχο να κυνηγήσει, βρήκε κίνητρο. Δεν έπεσε ψυχολογικά όταν η Ζενίτ βρέθηκε στο +17 στο 16’ και στο +16 (σκορ 30-46) στο 21’. Με σπουδαία άμυνα όπως μαρτυρά και το 45-20 του δευτέρου μέρους, άλλαξε όλο τον αγώνα!

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται δύσκολα για τον Ολυμπιακό στα μέσα της πρώτης περιόδου. Τότε που η Ζενίτ έτρεξε ένα σερί 14-0 και ξέφυγε με 23-9 ενώ το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 28-15 για τους φιλοξενούμενους. Που είχαν 6/10 τρίποντα και 7 ασίστ αλλά κι 7 πόντους από λάθη του Ολυμπιακού.

Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Πάνγκος έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού και η Ζενίτ προηγήθηκε 39-22 στο 16’έχοντας 9/15 τρίποντα! Σ’ εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να εμφανίζονται στο γήπεδο.

Βγάζοντας πλέον περισσότερη ενέργεια στην άμυνά τους (χάρη σε Ζαν Σαρλ και Λαρεντζάκη) έτρεξαν ένα σερί 8-0 και μείωσαν σε 39-30 στο 19’. Η Ζενίτ ήταν στο +11 στο τέλος του ημιχρόνου (41-30) με 9/19 τρίποντα και 11 ασίστ για μόλις 6 λάθη όταν ο Ολυμπιακός είχε 10/25 σουτ και 8 ασίστ για ισάριθμα λάθη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί όταν με σερί 10-0 και πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ μείωσαν σε 50-45 στο 26’. Η ενέργεια που έβγαζαν στην άμυνα (Τζένκινς και ΜακΚίσικ) συν την παρουσία του Ζαν Σαρλ που ήταν «κλειδί» έδινε λύσεις στον Ολυμπιακό και «μπλόκαρε» τους Ρώσους. Με νέο τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 52-50 και στο τέλος της 3ης περιόδου (56-54 για την Ζενίτ) ο 25χρονος φόργουορντ είχε ολοκληρώσει ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο με 11 πόντους. Ο ΜακΚίσικ είχε προσφέρει άλλους 9 και 4 ο Ζαν Σαρλ… Ήταν οι μόνοι τρεις παίκτες του Ολυμπιακού που σκόραραν στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε ένα διάστημα όπου ο Ολυμπιακός δεν έκανε ούτε ένα λάθος!

Στο 3330’’’ οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 60-56 έχοντας  επιμέρους σκορ 30-10 σε περίπου 12 λεπτά (!) και με την Ζενίτ από τα 9/15 τρίποντα να έχει συνεχίσει με 2/13!!! Και με τον Βασίλη Σπανούλη να μπαίνει στην εξίσωση των παικτών που έδιναν λύσεις ο Ολυμπιακός απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Ρώσοι δεν αισθάνονταν πιά την ίδια άνεση στην επίθεσή τους και με τον Σπανούλη να εκτελεί για 3η φορά έξω από τα 6,75μ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 70-61 με 3’45’’ για το τέλος. Το σχήμα του Μπαρτζώκα με τον Πρίντεζη πλέον στο 5 απέδιδε καρπούς, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την αυτοπεποίθησή τους… Με ένα νέο 7-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 72-61 με 2’30’’ για το τέλος και η Ζενίτ είχε παραδοθεί.

Το άρθρο Ολυμπιακός- Ζενίτ 75-61: Θυμήθηκε ποιος είναι! εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.