Άλμπα- Μπαρτσελόνα 67-103: Τυπική διαδικασία

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα στο Βερολίνο απ’ όπου πέρασε άνετα με 103-67 επί της Άλμπα. Πέντε παίκτες των νικητών με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Καλάθης είχε 12 ασίστ.

Πλέον η Μπαρτσελόνα μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα έπιασε κορυφή με ρεκόρ 6-1. Η Άλμπα υποχώρησε στο 1-4.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική. Η Άλμπα προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 4’ με 10-8 αλλά ακολούθησε «καταιγίδα»! Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 30-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ενώ για τελευταία φορά οι Γερμανοί είχαν επαφή με το σκορ στο 12’. Τότε που με τρίποντο του Τζέισον Γκρέιντζερ μείωσαν σε 32-23.

Οι

Καταλανοί αντέδρασαν, ξέφυγαν 51-32 στο 18’ και 56-36 στο ημίχρονο μετά από τρίποντο του Κόρι Χίγκινς. Στο 29’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 30 (σκορ 79-49 για την Μπαρτσελόνα). Είχε χάσει ο αγώνας το ενδιαφέρον περί του νικητή, πολλή ώρα. Και η Μπαρτσελόνα… στενοχώρησε τον Αϊτο Ρενέσες, με τον οποίο έχουν γράψει μεγάλη ιστορία πριν από χρόνια.

Κι αν ο Γιασικεβίτσιους άφηνε παραπάνω από 18 λεπτά τον Νικ Καλάθη, τότε ίσως να είχε κάνει ρεκόρ στις ασίστ…

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 36-56, 51-79, 67-103

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ(Ρενέσες): Γκίφεϊ 9 (4/14 σουτ), Ντελόου, Έρικσον 3 (1/9 σουτ), Μάτισεκ 5 (2/6 σουτ), Σνάιντερ, Μπρένεκε, Νίκιτς 2, Φοντέκιο 17 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Γκρέιντζερ 9 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Σίκμα 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάμερς 12 (6/9 δίποντα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Χάνγκα 3, Μπολμπάρο 2, Σμιτς 13 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ερτέλ 6 (6 ασίστ), Οριόλα 12 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 17 (5/6 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μαρτίνεθ 4, Κούριτς 9 (3/3 τρίποντα), Μίροτιτς 18 (8/8 δίποντα, 2/2 βολές, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 2 (1/1 δίποντο, 12 ασίστ)

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

. Las mejores jugadas del triunfo em Berlin (67-103) #ForçaBarça!

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Barça Basket (@fcbbasket) στις 5 Νοέ, 2020 στις 12:48 μμ PST

Το άρθρο Άλμπα- Μπαρτσελόνα 67-103: Τυπική διαδικασία εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.