ΑΕΚ – Νέβα 29-27: Πρόκριση στους «4»του EHF European Cup!

Η ΑΕΚ επικράτησε της στη ρεβάνς τη Νέβα με 29-27 και πήρε τη μεγάλη πρόκριση στους «4» του EHF European Cup.

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι τη Νέβα με 29-27 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάσητου EHF European Cup

Η Ένωση

επικράτησε και στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του EHF European Cup της Νέβα, αυτή τη φορά με 29-27. Άλλωστε η ΑΕΚ επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι με 21-30, έχοντας μεγάλο πλεονέκτημα πρόκρισης.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς βρέθηκαν πίσω με τρία τέρματα (1-4). Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» για να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τη Νέβα με 14-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βρήκε το δρόμο της. Ανέβασε ρυθμό στην αμυντική και επιθετική της λειτουργία και έτσι περιόρισε τις κινήσεις των Ρώσων. Η Ένωση προηγήθηκε και κρατούσε το προβάδισμα, μέχρι το παιχνίδι να πάει στο 26-26.

Εκεί, οι παίκτες του Δημητρούλια έδειξαν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη δεύτερη νίκη τους, σε συνδυασμό με την πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 4-5, 5-8, 9-10, 9-11, 12-14 (ημχ.), 14-17, 18-18, 21-19, 22-21, 25-24, 29-27.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Τζηράς 3, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο 5, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 6, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 3.

Νέβα (Τοργκοβάνοφ): Εμελυανένκο, Κοβαλένκο 2, Στολιάροβ 2, Σιμάνσκι, Τουάρεβ 5, Γκόρντεεβ, Σολοντόβνικοβ 5, Σίνκελ 1, Αρκατόβ 2, Βορονίν 5, Ντιατσένκο, Τσακαρίας 3, Γκριμπκόβ 2.

Διαιτητές: Σ. Γιόντσεφ- Ζ. Γιόντσεφ (Βουλγαρία), Παρατηρητής: Μίγκας (Ελλάδα), Κόκκινη: 59:27 Στολιάροφ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/6-3/4.