Premier League: Λύγισε στο τέλος τη Λίβερπουλ η Τότεναμ με διαιτητικό ρεσιτάλ – Τεσσάρα η Άρσεναλ και ήττες για Σίτι και Γιουνάιτεντ

Χαμός στην κορυφή της Premier League! Η Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου εντυπωσιάζει. Νίκησε τη Λίβερπουλ και είναι στο -1 από την πρώτη θέση.

Στο παιχνίδι που συγκέντρωνε πάνω του τα περισσότερα βλέμματα οι Λονδρέζοι κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν. Αρνητικοί πρωταγωνιστές στον αγώνα ο διαιτητής και το VAR. Δεν είναι υπερβολή να πει κάποιος πως έπαιξαν κομβικό ρόλο για την έκβαση του αποτελέσματος.

Το παιχνίδι είχε από τα πρώτα λεπτά ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαρίες. Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Λίβερπουλ, η οποία έμεινε στο 26′ με

δέκα λόγω απευθείας κόκκινης του Τζόουνς. Ο Άγγλος χαφ πάτησε την μπάλα και γλιστρώντας πήγε με τις τάπες στον αντίπαλό του. VAR και διαιτητής θεώρησαν πως ήταν βάναυσο το μαρκάρισμα.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και στο 36′ άνοιξαν το σκορ με τον Σον από ασίστ του Ριτσάρλισον. Λίγο μετά ο Βραζιλιάνος είχε δοκάρι και στο 45’+4 ο Χάκπο, αν και τραυματίας, ισοφάρισε. Για κάποια λεπτά, μάλιστα, οι «ρεντς» ήταν καλύτεροι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 0-0 είχαν και ακυρωθέν γκολ του Ντίας χωρίς να φανεί ποτέ εάν ήταν ακάλυπτος ή όχι γιατί δεν βγήκαν γραμμές.

VAR literally has one job (at a time) to do. How is it possible that mistakes as clear cut and important as this continue to be made? Undermining the PL. Awful

pic.twitter.com/9lsGanUDk5

— Ben Smith (@BSmith) September 30, 2023

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ μπήκε καλύτερα, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ που έψαχνε. Όταν ισορρόπησε η Λίβερπουλ, αποβλήθηκε και ο Ζότα. Δύο κάρτες σε δύο λεπτά πήρε ο Πορτογάλος με την πρώτη να είναι ανύπαρκτη.

They gave a yellow card to Jota for this.pic.twitter.com/GZoO2Ghw1i

— Has the Referee or VAR made a poor decision? (@PoorEPLreferees) September 30, 2023

Έκτοτε οι «σπερς» πίεσαν όσο μπορούσαν. Μόνο άμυνα έπαιζε η Λίβερπουλ και πάνω που όλα έδειχναν πως θα πάρει τον βαθμό, ήρθε το αυτογκόλ του Ματίπ στο 90’+6. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Λονδρέζων επί της Λίβερπουλ στο συγκεκριμένο γήπεδο και η πρώτη γενικά μετά από 17 παιχνίδια επί των «ρεντς»!

Ήττες για το Μάντσεστερ

Νωρίτερα την είχαν πατήσει οι Μάντσεστερ Σίτι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η πρώτη είχε το απόλυτο έως τώρα και έχασε με 2-1 από τη Γουλβς. Ένα αυτογκόλ του Ντίας στο 13′ έκανε τα πάντα πιο δύσκολα σε ένα ημίχρονο που δεν είχαν ούτε ευκαιρία οι «λύκοι». Με τρομερή εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε ο Άλβαρες, ενώ στο 66′ ο Χουάνγκ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ακριβώς πριν είχε χαθεί μεγάλη ευκαιρία για το 1-2.

Όσο για τη Γιουνάιτεντ, η Κρίσταλ Πάλας πέρασε με 1-0 από το «Ολντ Τράφορντ». Το γκολ σημείωσε ο Άντερσεν στο 25′. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε σφυροκόπημα. Αρκετές οι χαμένες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, που δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Με πολύ μεγάλη άνεση διέλυσε την Μπόρνμουθ η Άρσεναλ, όπως έδειχνε και το εμφατικό 0-4. Μεταξύ άλλων σκόραρε για πρώτη φορά ο Χάβερτς. Νέα νίκη και για τη Νιούκαστλ με clean sheet, ενώ στα τρίποντα επέστρεψε και η Γουέστ Χαμ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Premier League

Σάββατο (30/9)

Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1 (14′, 21′, 65′ Γουότκινς, 26′ αυτ. Εστουπινιάν, 85′ Ράμσεϊ, 70′ Ντόουγκλας Λουίζ – 50′ Φάτι)

Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (24’ Μπόουεν, 37’ Σούτσεκ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (13′ αυτ. Ντίας, 66′ Χουάνγκ – 58′ Άλβαρες)

Έβερτον-Λούτον 1-2 (41′ Κάλβερτ-Λιούιν – 25′ Λόκιερ, 31′ Μόρις)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (25′ Άντερσεν)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 0-4 (17′ Σάκα, 44′ πέν. Έντεγκααρντ, 53′ πέν. Χάβερτς, 90+3′ Γουάιτ)

Νιούκαστλ-Μπέρνλι 2-0 (14′ Αλμιρόν, 76′ πέν. Ίσακ)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 2-1 (36′ Σον, 90+6′ Μάτιπ αυτ. – 45+4′ Χάκπο)