Live ενημέρωση: Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός: 80-95 Τελικό – Πρωταθλητές Ευρώπης οι πράσινοι!

Live ενημέρωση στον τελικό της Euroleague: Ρεάλ Μαδρίτης–Παναθηναϊκός, το τζάμπολ του οποίου πραγματοποιείται στις 21:00, στην Uber Arena του Βερολίνου.

Live ενημέρωση στον τελικό Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός: 80-95 Τελικό

The 2023-2024 Champions are @paobcgr

An unbelievable season

from the Greens #F4GLORY pic.twitter.com/tQqygKAJnu

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) May 26, 2024

Confirmation of the Championship Game@paobcgr get their first title since 2011#F4GLORY pic.twitter.com/ApWEWG2im2

Τέλος! Με σκορ 95-80 ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ευρώπης και κατακτά την 7η Ευρωλίγκα της ιστορίας του!

Ο Κέντρικ Καν καρφώνει και πανηγυρίζει έξαλλα μαζί με τους χιλιάδες οπαδούς του Παναθηναϊκού!

Στις τελευταίες επιθέσεις η Ρεάλ στέλνει εσκεμμένα τον Λεσόρ στις βολές ωστόσο αυτός ευστόχησε στα περισσότερα ζευγάρια. Με 1:14 για το τέλος ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο +15

Δυο λεπτά για το τέλος, ο Παναθηναϊκός είναι κοντά στην κατάκτηση της Euroleague. Εκτός με 5 φάουλ και ο Πουαριέ.

Ο Φακούντο Καμπάτσο αποβάλλεται με 5 φάουλ. Είναι ο πρώτος παίκτης του τελικού που αποχωρεί λόγω φάουλ.

Ο Ναν με σερί πόντους φέρνει τον Παναθηναϊκό στο +7 (76-83)!

Ο Σλούκας με τρίποντο φτάνει τους 22 πόντους και κάνει το 71-79! Ο Έλληνας γκαρντ δεν έχει χάσει στους εντός παιδιάς, μόνο μια βολή. Έχει 2/2διπ., 4/4τριπ. και 6/7β.

4o φάουλ ο Ναν, στο παρκέ και ο Λεσόρ που έχει επίσης 4.

Τρίποντο του Γκραντ έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (65-74)! Ακόμη 7 λεπτά για το τέλος.

Kostas Sloukas has 16 points and is perfect from the floor so far tonight.
The Panathinaikos guard’s Final Four career best is 17, so he needs just one point to tie his previous Final Four high in scoring pic.twitter.com/pqxT5b6pJp

Enjoying the show

Front and center at the #F4GLORY Championship Game pic.twitter.com/DYh2nzYPxm

Τέταρτο φάουλ στον Λεσόρ, στις αρχές της 4ης περιόδου. Πρόβλημα αυτό. Στη θέση του ο Μήτογλου. Μόλις τώρα σκόραρε για πρώτη φορά ο Ταβάρες κι αυτό με βολές.

Φινάλε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους πράσινους μπροστά με 64-61. Μπορεί η διαφορά να είναι μικρή, αλλά στο παρκέ είναι εμφανής η διαφορά ψυχολογίας. Η Ρεάλ δεν πατάει καθόλου καλά, είναι πολύ ευάλωτη αμυντικά, ενώ επιθετικά δεν έχει καθόλου παιχνίδι στη ρακέτα και συνήθως σουτάρει τρίποντο. Από εκεί όμως που είχε πάνω από 50%, πλέον το ποσοστό της έχει καταρρεύσει στο 32% με 8/25. Αντιθέτως ο Παναθηναϊκός διατηρείται στο 50% με 8/16.

4/16 σουτ εντός παιδιάς η Ρεάλ στο 3ο δεκάλεπτο, πραγματικά η ομάδα του Ματέο δεν μπορεί να σκοράρει σχεδόν με τίποτα. Μόλις 5 πόντοι σε 8 λεπτά, ενώ θυμίζουμε οτι στην 1η περίοδο οι Ισπανοί είχαν πέτυχει 36!

3ο φάουλ και ο Λεσόρ μετά τα τρία των Ναν και Γκραντ.

Το σκορ έχει κολλήσει για αρκετά λεπτά στο 56-58 καθώς η Ρεάλ σουτάρει συνεχώς τραβηγμένα τρίποντα, ο δε Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να ξεμακρύνει κι αλλο στο σκορ, ωστόσο ο Ναν αστόχησε σε 3-4 συνεχόμενες επιθέσεις που πήρε.

Τρίτο φάουλ ο Τζέριαν Γκραντ.

Σε 4 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν έχει δεχθεί μόλις 2 πόντους από τη Ρεάλ. Δεν μπορεί να σκοράρει με τίποτα η ομάδα του Ματέο. Είναι εμφανές ότι έχει χάσει την αυτοπεποίθηση που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο και επιδίδεται σε τραβηγμένες ατομικές ενέργειες.

Μπροστά στο σκορ ο Παναθηναϊκός (56-58) για πρώτη φορά στο ματς με τρίποντου του Κέντρικ Ναν!

Τρίτο φάουλ ο Ταβάρες που έχει βγει εκτός αγώνα από το ξεκίνημα σχεδόν. Το κέρδισε ο Λεσόρ και ήταν επιθετικό. Ο Ταβάρες σε 7:21 έχει μηδέν πόντους με 0/1 προσπάθειες, μηδέν ριμπάουντ, και 1 ασίστ. Μηδέν και στις τάπες ο Ψηλός της Ρεάλ.

Sloukas to set the halftime score@RMBaloncesto 54-49 @paobcgr pic.twitter.com/m4QzNpuW89

Το 3ο δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντο Σλούκα!

With 36 first-quarter point @RMBaloncesto has set a new Final Four record for points scored by a team in the first quarter

The teams’ combined 61 points (36-25) are the most in a Final Four first quarter, too pic.twitter.com/usiAAdvZTy

.@ThiasLsf on clean up duty #MotorolaMagicMoment l @Moto pic.twitter.com/oUWR69QrCi

Τα στατιστικά από το πρώτο ημίχρονο

Live ενημέρωση: Λήγει το πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να βγάζει εξαιρετική αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και να κρατά τη Ρεάλ στο 2ο δεκάλεπτο στους 18 πόντους, από τους 36 που είχε στο πρώτο μέρος. Κι αυτό παρά τα 3 γρήγορα φάουλ του Ναν. Στους πράσινους επιθετικές λύσεις έχουν δώσει ο Λεσόρ και ο Σλούκας με 11π. έκαστος, 8 ο Ναν και 7 ο Γκραντ.

Ο Παναθηναϊκός έχει καθηλώσει τη Ρεάλ στους μόλις 10 πόντους στη 2η περίοδο μετά από 7 λεπτά σε σχέση με τους 36 στην πρώτη. Την ίδια ώρα ο ίδιος έχει πετύχει 20 (ηγέτες Γκραντ και Λεσόρ) και πριν λίγο με τρίποντο του Βιλντόζα μείωσε στον πόντο (46-45)!

When Vasa met Scottie #F4GLORY pic.twitter.com/ZPJw1sH4rD

Flying high at the start of the FINAL #FlightTime l @TurkishAirlines pic.twitter.com/94QKb7KEHl

Ο Παναθηναϊκός βγάζει επιτέλους ενέργεια στην άμυνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη σε αυτή την έχει σκληρύνει αισθητά. Έτσι μετέτρεψε το 41-27 σε 41-35, με τον Λεσόρ να δίνει λύσεις στα τελευταίες επιθέσεις.

Το πρώτο δεκάλεπτο λήγει με τη Ρεάλ να έχει πετύχει… 36 ολόκληρους πόντους! Πάλι καλά που λειτουργεί αρκετά ικανοποιητικά η επίθεση του Παναθηναϊκού (τουλάχιστον όσο ήταν μέσα ο Ναν) και έχει σημειώσει 25.

Τρίτο φάουλ τώρα ο Κέντρικ Νάν! Σημαντικό πρόβλημα για τον Αταμάν καθώς ο Αμερικανός είχε ξεκινήσει πολύ ζεστός.

Ο Μούσα εχει αναλάβει ως τώρα το μαρκάρισμα του Κέντρικ Ναν, ωστόσο ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού έχει 8 πόντους πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Το κακό είναι οτι έφτασε τα δύο φάουλ, όμως ο Αταμάν τον κράτησε στο παιχνίδι. Στους 10 πόντους ο Μούσα που έχει κάνει ζημιά.

This is @paobcgr pic.twitter.com/Urc1KpzzhB

The Championship game pre-game light show

Presented by @Moto & @TurkishAirlines #F4GLORY pic.twitter.com/ySmryaCb5V

This is IT #F4GLORY Championship Game pic.twitter.com/SGpQ9STNYm

Μετά από 5 λεπτά η Ρεάλ έχει το προβάδισμα συνεχώς, με 8 πόντους του Εντιαγέ και από 5 των Μούσα και Καμπάτσο. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν λειτουργεί, εν αντιθέσει με την επίθεση που βρίσκει σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι της Ρεάλ. Στους 6 πόντους ως τώρα ο Ναν

Δυο φάουλ ο Ταβάρες σε μόλις 3:20 λεπτά στο ματς. Ο Τσους Ματέο αναγκάζεται να αποσύρει τον θηριώδη σέντερ.

Η βασίλισσα αρχίζει δυνατά με τον Ενταγιέ να έχει και τους 8 πόντους της ομάδας του για το 8-3 στο σκορ!

Οι αρχικές πεντάδες

Ρεάλ: Καμπάτσο, Χεζόνια, Μούσα, Ταβάρες και Εντιαγέ οι starters της Ρεάλ Μαδρίτης.

Παναθηναϊκός: Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ οι βασικοί του Παναθηναϊκού.

Live ενημέρωση: Άρχισε ο τελικός!

Περίπου 5.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο αυτή τη στιγμή, ενώ μερικές εκατοντάδες είναι από έξω χωρίς εισιτήρια. Επίσης καμιά 50αριά επιχείρησαν να εισέλθουν στο γήπεδο, αλλά τα εισιτήρια που είχαν στα χέρια τους δεν γίνονταν αποδεκτά από τα τουρνικέ. Έτσι τα άτομα αυτά προσπάθησαν να πείσουν τους ανθρώπους ασφαλείας να τους αφήσουν να μπουν.

Δείτε παρακάτω την ανάρτηση της Euroleague για την ατμόσφαιρα.