Ζορίστηκε η Κροατία, άνετα το Βέλγιο

Η φιναλίστ του Παγκόσμιου Κυπέλλου, Κροατία ...ίδρωσε για να κερδίσει εντός έδρας το Αζερμπαϊτζάν με 2-1 στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στα προκριματικά του Euro (5ος όμιλος).

Οι Κροάτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό με το γκολ του Σεϊντάεφ, ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπάρισιτς στο 44' και πήραν τη νίκη με το τέρμα που πέτυχε ο Κράμαριτς στο 79'.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της βραδιάς, το Βέλγιο έκανε επίδειξη δύναμης επικρατώντας
εντός έδρας με 3-1 της Ρωσίας σε παιχνίδι για τον 9ο όμιλο. Πρωταγωνιστής για τους Βέλγους ο Εντέν Αζάρ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα στο 45' με πέναλτι και στο 88ο λεπτό, ενώ ο Τίλεμανς είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Το γκολ των Ρώσων πέτυχε ο Τσερίσεφ στο 16ο λεπτό, ενώ στο 90' αποβλήθηκε ο Γκολοβίν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.