Ζορίστηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Μολονότι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ από το Λαύριο, ο Ολυμπιακός πέρασε με 81-76 προβληματίζοντας με την εικόνα του, λίγες ημέρες πριν από το αγώνα με την Αρμάνι στο Μιλάνο για τη Euroleague.

Το πρώτο δεκάλεπτο κινήθηκε στην ισορροπία, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν απέκτησε διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να έχει έντονα παράπονα από τους παίκτες του για την έλλειψη διάθεσης στο αμυντικό κομμάτι,
με το σκορ να «κλειδώνει» στο 22-22. Δίχως αμφιβολία το πιο σημαντικό γεγονός της πρώτης περιόδου ήταν η επιστροφή του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στην αγωνιστική δράση, για πρώτη φορά από τις 21 Οκτωβρίου του 2018, όταν και είχε τραυματιστεί στο πόδι στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

Στη δεύτερη περίοδο με ηγέτη τον Κακλαμανάκη που προκάλεσε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα των «Ερυθρόλευκων», το Λάυριο έφτασε στο +8, 32-24, 6:22 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η επιθετική ενεργοποίηση του Γουέμπερ έφερε τους φιλοξενούμενους στην πρωτοπορία, ωστόσο το σύνολο του Σερέλη με λέι-απ του Μαστρογιαννόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 44-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ποσοστό του στα δίποντα, ενώ είχε καλύτερη εικόνα και στην άμυνα, χάρη στην παρουσία του Μάντζαρη και με τους Σπανούλη-Πρίντεζη να βρίσκουν συνεχόμενους πόντους προς το τέλος της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 61-65.

Η φυσιογνωμία του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού το ντέρμπι συνεχίστηκε με το Λαύριο να μην αφήνει τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα και να τον πιέζει συνεχώς. Στο τελευταίο λεπτό, ο Μιλόσεβιτς έκανε λάθος με τον Γουέμπερ να κάνει στο ανοικτό γήπεδο το 75-77 στα 34 δεύτερα πριν από το τέλος. Ο Μιλόσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 76-77, ο Γουέμπερ σημείωσε το 76-79 με 1/2 βολές, ο Κουζέλογλου έκανε κάκιστη επιλογή, με τον Μιλουτίνοβ να ευστοχεί σε μία βολή και τον Γουίλιαμς-Γκος σε άλλες δύο για το τελικό 76-81

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στο 17-1, ενώ το Λαύριο είναι πολύ χαμηλά με 3-15.

Λαύριο: Λαμπ 16, Κακλαμανάκης 12, Λούντζης 11, Μιλόσεβιτς 11, Μπιούφορντ 7, Γουίθι 6, Χαραλαμπόπουλος 5, Νίξον 4, Μαστρογιαννόπουλος 4.

Ομαδικά στατιστικά: 23/46 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ (9 επιθετικά-30 αμυντικά), 13 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα.

Ολυμπιακός: Πρίντεζης 18, Γουέμπερ 14, Σπανούλης 12, Γουίλιαμς-Γκος 11, Παπανικολάου 8, Μιλουτίνοβ 7, Βεζένκοφ 3, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2.

Ομαδικά στατιστικά: 21/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/19 βολές, 39 ριμπάουντ (10 επιθετικά-29 αμυντικά), 18 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο.