Ζενίτ-Ζάλγκιρις 77-65: Της έριξε πολύ ξύλο

Ζενίτ-Ζάλγκιρις 77-65: Της έριξε πολύ ξύλοtbairaktΠαρ, 01/15/2021 - 21:16

Με σκληρή άμυνα και ουσία στην επίθεση, η Ζενίτ νίκησε με 77-65 στην «Σίμπουρ Αρίνα» την Ζάλγκιρις για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Η ρωσική ομάδα επέστρεψε έτσι στις νίκες, ντούμπλαρε τις επιτυχίες της κόντρα στους Λιθουανούς κι απέκτησε προβάδισμα σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία.

Η Ζενίτ νίκησε και τις απουσίες της παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα και μη επιτρέποντας στην Ζάλγκιρις να μπει στην ρακέτα.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 17-14 με τρίποντα των Ζούμπκοφ και Μπάρον προς το τέλος της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Γιοκουμπάϊτις και Λοβέρν έδιναν λύσεις με το ημίχρονο να τελειώνει στο 36-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ζενίτ έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα της. Πονίτκα και Γκουντάϊτις έδιναν σημαντικές λύσεις, με την ρωσική ομάδα να κλείνει στο 56-49 το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο ο Λεκάβιτσιους μείωσε σε 58-54 και ο Χέϊς σε 68-61. Όμως ο Πάνγκος με το νομαδικό του τρίποντο στο ματς (1/8) έκανε το 71-61 σφραγίζοντας τη νίκη.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Zenit - Μπάσκετ Zalgiris Kaunas - Μπάσκετ Off Off tbairakt Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Zenit ΔΙΕΘΝΕΙΣ Με σκληρή άμυνα και ουσία στην επίθεση, η Ζενίτ νίκησε με 77-65 στην «Σίμπουρ Αρίνα» την Ζάλγκιρις για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Article publish on Παρ, 01/15/2021 - 21:16 Article hide updated date Off Article is longform Off