Υψηλές πτήσεις για Λειψία και Άϊντραχτ

Ανώτερη η Λειψία κατέβαλε τις αντιστάσεις της Μπάγερ Λεβερκούζεν σε ένα ματς με πρωταγωνιστές τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους σε ρόλο κομπάρσου, στη μεγαλύτερη διάρκειά του!

O Δανός Πόουλσεν άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ο αμυντικός Κλόστερμαν έκανε το 2-0 στο 68΄και ο Πόουλσεν στο 85' διαμόρφωσε με το 2ο προσωπικό του τέρμα το τελικό 3-0.

Η Λειψία συμπληρώνοντας δέκα ματς χωρίς ήττα (έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) πέρασε στην 3η θέση πάνω από την Μπάγερν Μονάχου.

Τους Βαυαρούς "έπιασε" στην 4η θέση η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης έχοντας τον Γιόβιτς σε εξαιρετική κατάσταση. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η Σάλκε κατέρρευσε!

Ο 20χρονος Σέρβος φορ στο 61ο λεπτό έκανε το 1-0 και δώδεκα λεπτά αργότερα πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γάλλος Χαγιέ στο 83ο λεπτό.