Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια (video)

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην συμπατριώτισσα της Γκραν Κανάρια. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 83-66 επί των νησιωτών χάρη στο επιμέρους 44-24 στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ζήτημα για την Μπασκόνια ήταν να βρει ενέργεια μετά το δραματικό 45λεπτο απέναντι στον Ολυμπιακό, ειδικά με το λειψό ρόστερ που έχουν αυτή τη στιγμή ελέω τραυματισμών (Σενγκέλια, Γκρέιντζερ, Γκαρίνο).

Η Γκραν Κανάρια με τον Τιλί να εκτελεί από μακριά (3/5 τρίποντα) και
τον Μπάλβιν να προβληματίζει τον Πουαριέ κοντά είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 10 (!) λιγότερα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Η ομάδα του Περάσοβιτς σκλήρυνε στην άμυνα στο δεύτερο μέρος, είδε την Γκραν Κανάρια να πανικοβάλλεται και να αστοχεί... εκνευριστικά (9 πόντοι στην τρίτη περίοδο), και το παιχνίδι δεν άργησε να αλλάξει μορφή. 55-51 στο 30΄, 66-53 στο 34΄ και... τέλος, με τον Χουέρτας να κάνει τα πάντα (24 πόντοι, 6 ασίστ) και τον Πουαριέ να συμπληρώνει 20 πόντους με 8/10 δίποντα.