Βόβορας: "Δεν συγχωρούνται τα λάθη στα πλέι οφ" (video)

Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση, έφτασε τελικά στους πράσινους για να μπορέσουν να φύγουν με τη νίκη από το Μιλάνο, όπως είπε ο Γιώργος Βόβορας στην κάμερα του novasports.

Αναλυτικά:

"Παίξαμε 25 λεπτά απόψε, στα πρώτα 20 δεν εμφανιστήκαμε στο παρκέ. Με κακές επιλογές στην
επίθεση και προβλήματα στην άμυνα στο 1-1. Αν δεν ελέγξεις το ρυθμό εκτός έδρας, δεν μπορείς να κερδίσεις, ειδικά μια ομάδα με σπουδαίο ατομικό ταλέντο.

Στο β', πιέσαμε την μπάλα, όλα τα καλάθια που έβαλαν ήταν δύσκολα. Είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ στην άμυνα με αλλαγές αλλά η άμυνα έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Δνε συγχωρούνται τα λάθη στα πλέι οφ, κάθε λεπτομέρεια κοστίζει.

Η εντολή ήταν φάουλ μακριά από τη ρακέτα, αλλιώς άμυνα. Αν είχαμε τη δυνατότητα για φάουλ χαμηλά το θέλαμε, αλλ

Τους κόψαμε τη δημιουργία με τις αλλαγές στην άμυνα, ήταν καταλυτική η παρουσία των ψηλών μας και του Γκιστ και του Πέιν, εκεί κρίθηκε το παιχ νίδι.

Σταθήκαμε τυχεροί στις λεπτομέρειες, αλλά συνολικά νομίζω δικαιούμασταν τη νίκη.

Το σημαντικό είναι πωε τελειώσαμε με πέντε συνεχόμενες νίκες και θα μπούμε με διαφορετική αυτοπεποίθηση στα πλέι οφ. Μία εκτός έδρας νίκη στα πλέι οφ, είτε έχεις το αβαντάζ είτε όχι, είναι σημαντική".