Βουλγαρία-Τουρκία (87-101): Έκανε το 2/2 χωρίς τον Κορκμάζ (hls)

H Βουλγαρία ήταν ανταγωνιστική στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, απέναντι στην Τουρκία, αλλά ένας “κούκος”, ο Σάσα Βεζένκοφ, δεν μπορούσε “να φέρει την άνοιξη”΄. Η Τουρκία που αγωνίσθηκε χωρίς τον Φουρκάν Κορκμάζ, κατά επιλογήν του προπονητή του, Εργκίν Αταμάν και ενώ ήταν ο κορυφαίος παίκτης στο νικηφόρο παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στο Μαυροβούνιο, συνέχισε με νίκη (101-87) στην 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022, στην Τιφλίδα.

Αντίθετα, οι Βούλγαροι γνώρισαν την δεύτερη

συνεχόμενη ήττα τους, μετά την πρώτη από την Ισπανία, αλλά πλέον έχουν “βγάλει” το δύσκολο πρόγραμμα των δυο πρώτων αγωνιστικών και έχουν πιθανότητες πρόκρισης, αναλόγως με τα αποτελέσματα τους, κόντρα στους επόμενους αντιπάλους τους, το Βέλγιο, την Γεωργία και το Μαυροβούνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τούρκοι είχαν σταδιακά ξεσπάσματα στην απόδοση τους, ο Βεζένκοφ προσπάθησε όσο είχε δυνάμεις και ήταν η πιο αξιόπιστη απειλή για το τουρκικό καλάθι, με αποτέλεσμα στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά του σκορ να ανοίξει.

Δεκάλεπτα: 29-31, 52-50, 71-75, 87-101