Βίρτους Μπολόνια-Ολυμπιακός 83-85: Νίκη χαρακτήρα χωρίς Σλούκα στην Ιταλία

Η απουσία του Κώστα Σλούκα λόγω στομαχικών διαταραχών έβαλε (πιο) δύσκολα στον Ολυμπιακό για το παιχνίδι με τη Βίρτους στην Μπολόνια. Οι Ερυθρόλευκοι όμως έβγαλαν αντίδραση και πήραν μια σπουδαία νίκη κάνοντας ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο που έδωσε παράσταση νίκης και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Το rotation για τον Γιώργο Μπαρτζώκα μπορεί να ήταν πιο απαιτητικό, απόντος του

Σλούκα, ο Ολυμπιακός όμως είχε καθοριστικούς σε σημαντικά διαστήματα του παιχνιδιού τους Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου και απέναντι στον Τεόντοσιτς που ρύθμιζε το παιχνίδι της Μπόλονια πήρε τη νίκη αντέχοντας και στην αντεπίθεση της Μπολόνια. Το φινάλε του παιχνιδιού ήταν συγκλονιστικό με τον Ολυμπιακό να βγάζει άμυνες σε Λούντμπεργκ και Μίκι και να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Διαφορά +9 που την έχασε

Το παιχνίδι άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά. Στο 3’ είναι το 2-10 με το τρίποντο του Γουόκαπ. Ο Ολυμπιακός παίζει καλή άμυνα και σε τρία λεπτά αγώνα έχει δεχτεί μόνο το καλάθι από τον Σενγκέλια. Με καλάθι του Παπανικολάου πήρε γρήγορα διαφορά στο +8, με 4-12 σε 3’30’’ παιχνιδιού.

Με Λούντμπεργκ και τρίποντο από τον Οτζελέγε, η Μπολόνια μαζεύει τη διαφορά στο 9-12 στα 5’43” πριν το τέλος της περιόδου. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 13-9. Με καλάθι του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πάει για πρώτη φορά στο +9 (9-18) στο 6′

Με τρίποντο από τον Τεόντοσιτς με τη λήξη της περιόδου, η Βίρτους ισοφαρίζει 22-22.Η Βίρτους έκανε σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου με τα δύο τρίποντα του Τεόντοσιτς και ένα καλάθι του Κορντινιέ και ισοφάρισε τον Ολυμπιακό

Το σερί του Γουόκαπ, απόντος Σλούκα

Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο δεν μπήκε με την ίδια σταθερότητα στην άμυνα. Εψαχνε να βελτιώσει και τα ποσοστά του στο τρίποτο. Άστοχο τρίποντο από τον Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός έχει 3/12 τρίποντα σε 12’30” λεπτά αγώνα. Ο Γουόκαπ έπαιξε σερί 12’23’’ και έγινε αλλαγή Απόντος του Σλούκα το rotation ήταν πιο δύσκολο για τον Μπαρτζώκα.

Πόντο-πόντο οι ομάδες

Το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου είναι πόντο-πόντο. Ο Μπάκο ισοφαρίζει 30-30, πήρε και φάουλ από τον Μπολομπόι, ο Μπαρτζώκας πήρε time out. Ο προπονητής του Ολυμπιακού λίγο μετά επανέφερε τον Γουόκαπ που κάθισε στον πάγκο κάτι παραπάνω από τρία λεπτά. Με τρίποντο του Οτζελέγε, η Βίρτους παίρνει προβάδισμα 33-30 στα 3’17” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 33-35 στα 2’19” πριν το ημίχρονο. Στο 28′ πάλι ισοπαλία 35-35. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 42-38 για τον Ολυμπιακό

Στο +10 ο Ολυμπιακός στο 25’

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με 5-0 σερί από την Μπολόνια με τρίποντο Τεόντοσιτς και κάρφωμα από τον Τζαϊτέ για το 43-42, απάντησε ο Βεζνέκοφ με τρίποντο για το 43-45. Εκεί άρχισε η επίθεση του Ολυμπιακού και ένα πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτεροημίχρονο που ήταν ερυθρόλευκο. Τρίποντο από τον Παπανικολάου για το 43-48 και καλάθι από τον Βεζένκοφ για το 43-50 στον αιφνιδιασμό στα 5’43” πριν το τέλος της περιόδου. Εκπληκτική προσπάθεια από τον Γουόκαπ, κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, παίρνει και φάουλ, ευστοχεί στη βολή και ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στο παιχνίδι είναι στο +10 με 43-53, στο 25′. Νέο τρίποντο από τον Βεζένκοφ για το 49-58 στα 2’48” πριν το τέλος της περιόδου

Με ΜακΚίσικ στο +11, με Παπανικολάου στο +12

Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά έδειχνε ωριμότητα στο παιχνίδι του και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά που την πήγε και στο +11, με το καλάθι του ΜακΚίσικ, 49-60 στο 1’30” πριν το τέλος της περιόδου. Με το τρίποντο του Παπανικολάου στα 14’’ ο Ολυμπιακός πήγε και στο +12 (51-63) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 53-62 με το καλάθι του Λούντμπεργκ.

Αντεπίθεση από την Μπολόνια

Ο Ολυμπιακός είχε διψήφια διαφορά και στην αρχή της τέταρτης περιόδου, 57-67 με το καλάθι του Παπανικολάου. Η Βίρτους έκανε ένα σερί 7-0 και από το 57-67 στα 8’28” πριν το τέλος του αγώνα, το σκορ έγινε 64-67, στα 5’48” πριν το τέλος με το καλάθι του Σενγκέλια. Με το σκορ στο 66-69 για τον Ολυμπιακό το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα στα 4’35” πριν το τέλος. Ο Τεόντοσιτς ευστοχεί στη βολή και 67-69 και στην επίθεση ευστοχεί στο τρίποντο. Η Μπολόνια πήρε προβάδισμα με 70-69 στα 4’35” πριν το τέλος

Κρίθηκε στο τέλος

Με καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ, έμμεσο τρίποντο και 73-74 στα 2’56” πριν το τέλος. Με το σκορ να είναι 75-77 το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο. Τρομερό τρίποντο από τον Παπανικολάου για το 75-80 στα 2’09” πριν το τέλος. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να είναι 77-80 για τον Ολυμπιακό.

Ο Τεόντοσιτς στα 47’’ πριν το τέλος με 3/3 βολές έκανε το 79-82. Νέο καθοριστικό καλάθι από τον ΜακΚίσικ στα 27” πριν το τέλος και το σκορ πήγε στο 80-84. Καλάθι και φάουλ πήρε ο Οτζελέγε, έμμεσο τρίποντο και το σκορ έγινε 83-85 στα 17’’ πριν το τέλος. Ο Λαρεντζάκης με το σκορ να είναι 83-85 είχε 0/2 βολές στα 11” πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός έβγαλε τις άμυνες σε Λούντμπεργκ και Μίκι και πήρε τη νίκη.