Βίρτους – Άλμπα 85-76: Αντίδραση και επιστροφή στις νίκες

Η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, καθώς προερχόταν από τέσσερις διαδοχικές ήττες, με τελευταία την πολύ βαριά στο ΣΕΦ και όπως ήταν λογικό η πίεση ήταν μεγάλη.

Οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με μπροστάρηδες τους Μπάκο και Ζαϊτέ, έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη (40-29).

Η Άλμπα έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και με μπροστάρηδες τους Κουμάντζι

και Ολίντε, μείωσε σε 51-44, όμως δεν είχε διάρκεια. Η Βίρτους επανέφερε γρήγορα την… τάξη και τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-52).

Οι Γερμανοί επιχείρησαν για μία ακόμη φορά να μπουν στη διεκδίκηση του ματς και με τρίποντο του Ντίλοου μείωσαν σε 68-62 πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως η αλήθεια είναι πως ουδέποτε απείλησαν τη Βίρτους. Η ομάδα του Σκαριόλο διαχειρίστηκε μέχρι τέλους το προβάδισμα και κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76