Βήμα πρόκρισης από τη Χιμπέρνιανς

Οι Μαλτέζοι βρήκαν δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Απαπ (17′) και Ντεγκαμπριέλε (24′), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στο 87′ μειώνοντας σε 2-1 με τον Ούγκε. Παρόλα αυτά η Χιμπέρνιανς άντεξε στην πίεση και με το τελικό 3-2, που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και η Ζρίνσκι επί των Τιράνων (0-1) στην Αλβανία, αποκτώντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Στο τελευταίο ματς του σημερινού προγράμματος, η Μπαλκάνι πέρασε σαν… σίφουνας από το Σαν Μαρίνο, καθώς συνέτριψε με 4-0 τη Λα Φιορίτα και σκέφτεται ήδη τον επόμενο αντίπαλο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ραχμάνι που σημείωσε δύο γκολ (23′, 50′), ενώ δίχτυα βρήκαν επίσης οι Κορένιτσα (6′) και Μπερίσα (73′).