Βαλένθια-Παναθηναϊκός 94-91: Του γλίστρησε η νίκη, έχασε το σερί (hls)

Ο Παναθηναϊκός είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του το βράδυ της Τρίτης (13/12) στο Pabellon Fuente De San Luis κόντρα στη Βαλένθια. Με τον τρόπο του, όμως, κατάφερε να σταθεί όρθιος μέχρι και το τελευταίο σουτ της παράτασης, στην οποία οδηγήθηκαν οι δύο αντίπαλοι, μιας και στην κανονική διάρκεια έμειναν ισόπαλοι 84-84. Τελικώς, οι “πράσινοι” δεν βρήκαν τρίποντο ισοφάρισης και έφυγαν ηττημένοι, με σκορ 94-91 υπέρ των Ισπανών. Έτσι, έχασαν το σερί των τεσσάρων νικών, που είχαν χτίσει στα αμέσως

προηγούμενα παιχνίδια τους στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός, ειδικά από τη στιγμή που μπήκε ο Μπέικον στην εξίσωση του αγώνα, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, είχε τις προϋποθέσεις να φτάσει στη νίκη, ακόμη και στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους (59-45 στο 5′:40” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου). Ηττήθηκε, όμως, στις λεπτομέρειες στο φινάλε και πλέον είναι αναγκασμένος να κοιτάξει μπροστά.

Μπήκε δυνατά, αλλά “έκατσε”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Θα έλεγε κανείς με κεκτημένη ταχύτητα από τα προηγούμενα τέσσερα νικηφόρα παιχνίδια του. Βρέθηκε στο 6′:16” του πρώτου δεκαλέπτου στο +5 (8-13) με τον Παπαγιάννη και με απανωτά καλάθια του Λι στο +8, στο 4′:14” (10-18). Ένα γρήγορο 5-0 της Βαλένθια, όμως, έριξε τη διαφορά (15-18, στο 3′:00”). Ο Λι και ο Πονίτκα πήραν το λόγο, πήγαν τη διαφορά στο +10 (15-25 στα 0′:56” πριν το τέλος). Τελευταίος, όμως, μίλησε ο Χάρπερ, ο οποίος με τρεις βολές (!) στα 0′:02” διαμόρφωσε το 20-26, που ήταν το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έμεινε από ενέργεια. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί 8-0, φτάνοντας με τους Ριβέρο και Γουέμπ στο 28-26 στο 8′:30”. Ο Παναθηναϊκός με τον Πονίτκα πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ 28-30 στο 6:38′ και στο 4′:35” (34-35 με τον Γουίλιαμς), όμως, από εκεί και μετά ανέλαβε η Βαλένθια, που βρήκε πολλά κενά στην “πράσινη” άμυνα. Με Τζόουνς και Πρέπελιτς πήγε τη διαφορά στο +6 (44-38 στα 0′:55” πριν το τέλος), για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 44-41.

Ο Μπέικον το έκανε θρίλερ!

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την Βαλένθια να καλπάζει αρχικά και τον Μπέικον να παίρνει το όπλο του και να το κάνει θρίλερ στο φινάλε. Οι Ισπανοί με μπροστάρηδες τους Γουέμπ, Ντούμπλιεβιτς και Τζόουνς πήγαν τη διαφορά στο +14 υπέρ τους (59-45 στο 5′:40”), ήταν στο +13 στο 3′:32” (65-52 με τρίποντο του Γουέμπ), όμως, εκεί εμφανίστηκε ο Μπέικον, ο οποίος είχε 1 πόντο μέχρι το 28ο λεπτό και έβαλε 6 μαζεμένους στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Επιπλέον, με ένα τρίποντο του πολύ καλού και αυτό το βράδυ Γουίλιαμς,η ψαλίδα της διαφοράς έκλεισε και η περίοδος τελείωσε με σκορ 70-63.

Ο Μπέικον συνέχισε να κάνει τα δικά του και πρωταγωνίστησε στην τέταρτη περίοδο με άλλους εννιά δικούς του πόντους. Μάλιστα, στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας είχε την ευκαιρία του να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό, καθώς είχε την μπάλα στα χέρια του στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ στο 84-84, όμως, δεν κατάλαβε ότι τελείωνε ο χρόνος! Έτσι, πήγε σε βιαστικό σουτ από μακριά, το οποίο ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 68-63, 70-63, 84-84 (κ.αγ.), 94-91 (παρ.)

Βαλένθια-Παναθηναϊκός 94-91,valenthia-panathinaikos 94-91