Τζουμούρ-Τσιτσιπάς 0-2: «Tsitsi-fast» στην πρεμιέρα στο Μαϊάμι (HL)

Τζουμούρ-Τσιτσιπάς 0-2: «Tsitsi-fast» στην πρεμιέρα στο Μαϊάμι (HL)basket1thanosΣάβ, 03/27/2021 - 19:49

Του πήρε 70 λεπτά για να υποτάξει τον Βόσνιο, Νταμίρ Τζουμούρ (νούμερο 126 του κόσμου) και να κλείσει θέση στην Φάση των «32» του ATP Masters του Μαϊάμι.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ξεκούραστος μετά τον χαμένο τελικό στο Ακαπούλκο (από τον Ζβέρεφ), βρήκε απέναντι του έναν τενίστα που είχε παίξει ήδη 3 ματς αυτή την εβδομάδα στο Μαϊάμι και

βρέθηκε από σπόντα στο κυρίως ταμπλό του Τουρνουά (αποσύρθηκαν πολλοί).

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε από την αρχή ότι δεν θέλει να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης της υπεροχής του και μέσα σε 27 λεπτά (δύο μπρέικ) κατέκτησε το 1ο σετ με 6-1.

Στο δεύτερο σετ, το μπρέικ ήρθε νωρίς (1-3) και παρότι ο αντίπαλος του δεν έπεσε αμαχητί, το νούμερο 5 του κόσμου δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο να χάσει το προβάδισμα. Έτσι έφτασε εύκολα στο τελικό 6-4 του δεύτερου σετ χωρίς να δυσκολευτεί.

Η συνέχεια θα είναι πιο απαιτητική για τον Τσιτσιπά καθώς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νισικόρι-Μπεντενέ. Οι δύο τενίστες παίζουν αυτή την ώρα (27/03, 17:00) σε ένα ματς που πήγε στα 3 σετ, και είναι μία πραγματική «μάχη» του νούμερου 39 με το νούμερο 59 της Παγκόσμιας κατάταξης.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - ATP CUP - ΤΕΝΙΣ Off Off basket1thanos Off Off ΤΕΝΙΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ Σαν σε προπόνηση (6-1, 6-4) ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην Φάση των «32» του ATP Masters στο Μαϊάμι σε βάρος του Νταμίρ Τζουμούρ. Article publish on Σάβ, 03/27/2021 - 19:49 Article hide updated date On Article is longform Off