Τζιρόνα-Κάδιθ 4-1: Εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο και συνεχίζει… (highlights)

Η ομάδα του Μίτσελ μπήκε με πολύ ένταση στο παιχνίδι και μετά από μόλις 22 λεπτά παιχνιδιού είχε πετύχει ήδη δύο τέρματα, είχε ένα δοκάρι και μία χαμένη ευκαιρία με τον Γιαν Κόουτο. Στο 9ο λεπτό μετά από τη σέντρα του Σάβιο, ο Ερίκ Γκαρθία με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι ο Ερέρα και στη συνέχεια της φάσης ακυρώθηκε το γκολ του Ντόβμπικ για οφσάιντ του Ουκρανού. Στο 22ο λεπτό, “χάθηκε” η μπάλα, ο Μιγκέλ με υπέροχο τακουνάκι βρήκε τον Μαρτίν και ο 25χρονος ακραίος επιθετικός με τέλειο αριστερό πλασέ έγραψε

το 2-0. Στις καθυστερησεις η Τζιρόνα είχε δεύτερο δοκάρι με τον Σάβιο.

Στην επανάληψη, οι Καταλανοί μείωσαν την ένταση στο παιχνίδι τους, αλλά κατάφεραν να σκοράρουν για τρίτη φορά με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος τον Ντόβμπικ στο 71ο λεπτό. Στο 82ο λεπτό μείωσε με τον Εσκαλάντε σε 3-1 η Κάδιθ, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Πόρτου, έγραωε το τελικό 4-1.