Τζένοα – Μόντενα 4-3 : Η φιέστα που έγινε.. θρίλερ!

Η φιλόδοξη Τζένοα που επέστρεψε στην Serie A πραγματοποιώντας και καλές μεταγραφές αυτό το καλοκαίρι κατάφερε να προηγηθεί με τον Ιταλο-Αργεντινό Ρετέγκι μόλις στο 32ο δευτερόλεπτο. Η ανωτερότητα των “ροσομπλού” της Γένοβας άρχισε να βάζει… νερά, μετά το 20λεπτο και τα λάθη στην άμυνα “τιμωρήθηκαν” δις από τους φιλοξενούμενους! Στο 29′ ο Μανκόνι με κεφαλιά ισοφάρισε και δέκα λεπτά

αργότερα ο Τρεμολάδα αξιοποίησε τα “δώρα” της αντίπαλης άμυνας, κάνοντας με ωραία ενέργεια το 1-2!

Με πείσμα πίεσε η ομάδα του Τζιλαρντινο ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης στην εκπνοή έπειτα από την καρφωτή κεφαλιά του Μεξικανού Βάσκες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισλανδός Γκούντμουντσον πήρε στις πλάτες του την Τζένοα κάνοντας το 3-2 στο 51′ και έξι λεπτά αργότερα ο Ρετέγκι πέτυχε το 4-2.

Στο φινάλε ήταν η Μόντενα αυτή που έτρεξε περισσότερο προσπαθώντας να ρισκάρει και μείωσε με σουτ του Γκαρτζιούλο στο 77′

Το σκορ έμεινε στο 4-3. Η Τζένοα κρατώντας τα θετικά του ματς, περιμένει πλέον για την επόμενη φάση του θεσμού την νικήτρια της αναμέτρησης της Μόντσα με την Ρετζιάνα