Τρία γκολ, τρεις βαθμοί για Φέγενορντ (video)

Την παράδοση που την θέλει να μην δέχεται γκολ στα εντός έδρας ματς με την Τσβόλε συνέχισε η Φέγενορντ, η οποία νίκησε 3-0 για την 9η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στην πέμπτη τελική τους στο παιχνίδι, όταν στο 18' ο Ζόρντι Κλάσι με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φαν ντε Χαρτ για το 1-0.

Ο Γιόργκεσεν είχε δοκάρι στο 32' με σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπίλοου κράτησε το μηδέν σε σουτ
του Σκαμάκα από τη μικρή περιοχή.

Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες της Φέγενορντ να προηγούνται με 2-0 χάρη στο πρώτο φετινό γκολ του Νικολας Γιόργκεσεν, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά.

Η Τσβόλε είχε δοκάρι στο 64ο λεπτό με σουτ του κεντρικού αμυντικού της, ενώ άγγιξε το γκολ και στο 68' όταν σε σουτ του Φαν Ντάινεν ο Μπίλοου εκτοξεύθηκε για να διώξει σε κόρνερ.

Δοκάρι είχε και η Φέγενορντ στο 72' με τον Σαμ Λάρσον, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μπεργκχάους με ωραίο φαλτσαριστό σουτ σημείωσε το 3-0.

Η Φέγενορντ κράτησε ανέπαφη την εστία της στα τελευταία οκτώ εντός έδρας παιχνίδια με την Τσβολε σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ παράλληλα σημείωσε την 24η νίκη της σε 39 παιχνίδια κόντρα στην ομάδα του Γιον Φαν'τ Σιπ.

Στα υπόλοιπα απογευματινά ματς, Χέρακλες και Φένλο συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία με εντός έδρας νίκες.